Høj risiko ved piratkopiering: Ulovlige Microsoft-licenser spreder malware

Der er gang i en ny malwarekampagne, hvor uautoriserede aktiveringer af Windows-licenser kan føre til spredning af malware, hvilket indebærer mange problemer for brugerne. For eksempel kan angriberen få kontrol over brugerens webcam, mirkofon og oplysninger generelt.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Piratkopiering er ikke noget nyt, og det er risiciene ved ulovlige downloades heller ikke, men nu er der endnu en engang fare på færde.

I hvert fald hvis du downloader uofficielle eller uautoriserede versioner af Windows.

Kopier af Windows 10 har nemlig en høj risiko for at indeholde en malware kaldet BitRAT (remote access trojan).

Det skriver mediet Windowscentral.

Faren blev opdaget af cybersikkerhedsselskabet Ahnlab i en ASEC-rapport (AhnLab Security Emergency Response Center).

Baseret på de valgte fildelingsplatforme, som er involverede såvel som teksten i den falske Windows-aktiveringskode, mener selskabet, at malwaren stammer fra området omkring Korea – hvorvidt der er tale om Nord- eller Sydkorea kan ikke specificeres.

"Denne malware bruger webhard, som anses for at være den mest brugte fildelingsplatform i Korea og inkluderer koreanske tegn i sin kode som vist i figuren nedenfor, ser det ud til, at angriberen er en koreansktalende," skriver Ahnlab i sin rapport.

Angriberen får kontrol

Denne særlige malwarekampagne efterligner Windows 10 Pro-licensbekræftelsesværktøjer. Ifølge Windowscentral er Windows højt på listen over software, som piratkopister ønsker at få fingerende i, og det gør, at denne kampagne kan ramme mange forskellige.

"Fordi BitRAT er en RAT-malware, kan dens angriber få kontrol over det system, der er inficeret med det. BitRAT giver ikke kun grundlæggende kontrolfunktioner såsom at køre procesopgaver, serviceopgaver, filopgaver og fjernkommandoer, men giver også ekstra muligheder såsom forskellige funktioner til at stjæle informationer, HVNC, fjernskrivebord, møntminedrift og proxyer," fremgår det an Ahnlabs rapport.

BitRAT-malwaren giver også angriber adgang til brugerens kamera og mikrofon og browser-loggede legitimationsoplysninger ved hjælp af keylogging-funktioner.

Vær opmærksom på sprog og filnavne

Faren kan genkendes ved koreansk kodning, og de bestemte filer, som skaber problemer, har også bestemte navne. I ASEC-rapporten beskrives processen således, når en piratkopist bliver ramt af malwaren:

"En komprimeret fil med navnet 'Program.zip' downloades, og den komprimeres og låses med adgangskoden '1234'. Den indeholder et Windows 10-licensbekræftelsesværktøj ved navn 'W10DigitalActivation.exe'."

"’W10DigitalActivation.exe' er en 7z SFX-fil, der indeholder et egentligt verifikationsværktøj kaldet 'W10DigitalActivation.msi' og malware ved navn W10DigitalActivation_Temp.msi. Når brugeren dobbeltklikker på filen, installerer den begge filer samtidigt. Da både malwaren og verifikationsværktøjet køres på samme tid, bliver brugeren narret til at tro, at værktøjet kører korrekt som vist nedenfor," fremgår det i rapporten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S