Fem milliarder cyberangreb på en enkel dag: 70 procent af alle hackerforsøg i verden ramte Rusland i marts

De digitale kanoner har i marts-måned i stor stil været fyret af mod Rusland. Alene 5. marts ramte fem milliarder hacker-angreb landet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Ruslands storstilede invasion af nabolandet Ukraine har haft enorme konsekvenser for præsident Vladimir Putins Russiske Føderation.

I cyber-space har Rusland måtte forholde sig til, at landet er under angreb af en byge af digitale missiler.

En ny opgørelse viser, at 70 procent af alle cyberangreb i marts ind til videre har ramt Rusland.

Alene 5. marts blev der fyret fem milliarder cyberangreb af sted mod Rusland i forbindelse med den storstilede krigserklæring fra anonyme hackere rundt om på kloden, skriver Betanews på baggrund af en opgørelse fra Atlas VPN.

Talene viser, at 19 procent af alle cyberangreb i marts ramte Ukraine. Dermed absorberede de to parter altså knap 90 procent af de globale hacker-angreb i løbet af marts. USA indtager 3. pladsen på den rangliste, hvor fem procent af cyberangreb ramte.

Af opgørelsen fremgår det, at det mest populære cyber-våben er DDoS, der globalt tegnede sig for 90 procent af alle angreb.

72 procent af angrebene ramte banker og andre finansielle virksomheder bag finansielle tjenester. It-sektoren blev blot ramt i to procent af tilfældene globalt, lyder det.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S