It-projekt gik helt galt: Nu skal IBM betale 720 millioner kroner i erstatning til forsikringsselskab

Et it-projekt til 1,6 milliarder kroner endte med fiasko, og nu skal IBM betale en kæmpe erstatning til et britisk forsikringsselskab.

Artikel top billede

(Foto: IBM)

IBM skal betale 720 millioner kroner i erstatning til et britisk forsikringsselskab efter et fejslagent it-projekt.

Her skulle IBM levere en agil software-platform til forsikringsselskabet CIS General Insurance, men den amerikanske it-gigant endte efter et problemfyldt forløb med at annulleret kontrakten, der havde en værdi på 1,6 milliarder kroner.

Det skriver it-mediet The Register.

Forfærdelig og pinligt

Kontrakten blev indgået i 2015, hvor IBM blev forpligtede sig til at levere en britisk udgave af platformen Insurer Suite, og allerede to år senere endte IBM med at rive kontrakten i stykker.

Ved et retsmøde i 2020 beskrev forsikringsselskabets topchef Mark Summerfield platformen som både ”forfærdelig” og ”pinlig”.

”I bagklogskabens lys er det åbenlyst for mig at vi blev solgt et produkt, der endnu ikke eksisterede,” forklarede han ifølge The Register.

I februar 2021 afgjorde en britisk dommer, at IBM på ulovligvis havde annulleret kontrakten og afgjorde i den forbindelse, at IBM skulle betale en erstatning på 116 millioner kroner. Men ved den netop afsluttede ankesag blev erstatningen dog mangedoblet og IBM skal således betale 720 millioner kroner.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S