It-branchen: Fremtiden er lys som aldrig før

Danske virksomheder lægger en optimisme for dagen, som ikke er set siden før årtusindeskiftet. It-branchen er på vej mod nye højder med markant færre konkurser. Branchen er omsider begyndt at tjene penge igen, og det tegner lyst for fremtiden, lyder meldingen.

En dugfrisk analyse, som stiller skarpt på 400 danske virksomheders forventninger til kommende it-investeringer, viser de stærkeste indkøbsforventninger siden årtusindeskiftet.

Den positive tendens ventes at fortsætte langt ind i 2005.

? Virksomhederne føler sig nu helt sikre på, at det går den rigtige vej med økonomien. Det tegner godt for it-industrien næste år, siger Per Andersen, administrerende direktør for analysehuset IDC, der sammen med Computerworld står bag undersøgelsen.

Markant fald i konkurser

Tilliden til fremtiden bekræftes af et markant fald i it-konkurser og medlemstilgang hos organisationer i it-branchen.

Udefrakommende faktorer som de høje oliepriser og krigen i Irak ventes ikke at kunne ryste optimismen, som er både bredt og solidt funderet, siger Per Andersen.

Samme fornemmelse har IT-Brancheforeningen, der dog ikke venter flercifrede vækstrater.

Her glæder man sig endvidere over at have fået 43 nye medlemmer ? typisk specialiserede softwareleverandører og distributører ? siden årsskiftet, så man nu har 240. Det svarer til en fremgang på 22 procent efter års stilstand.

Tendensen ses også hos FDIH (Foreningen for Dansk Internethandel), der alene inden for de seneste par måneder har øget medlemstallet med cirka 20 til næsten 150.

Helt kontant tegner der sig et dramatisk fald i it-konkurserne. I oktober var det på 71 procent på årsbasis.

Er begyndt at tjene penge igen

? Branchen er begyndt at tjene penge igen, siger direktør for IT-Brancheforeningen Jakob Lyngsø.

It-branchen havde kollektiv tilbagegang i de tre magre år 2001-2003. Brugerforeningen Dansk IT?s formand, Per Buchwaldt, vurderer, at der nu både er konjunkturmæssige og rent teknologiske årsager til at vente investeringsfremgang.

? Der er en ophobet investeringsmængde, efter at virksomhederne i flere år har siddet med tilbageholdt åndedræt og taget et år mere med udstyr, som egentlig burde skiftes ud.

Per Buchwaldt mener, at den løbende teknologiske udvikling giver højere funktionalitet til en lavere pris, hvorfor det økonomisk er en fordel at investere nu.

Dertil kommer, at datamængderne stiger eksplosivt, og endelig er en række nye teknologier blevet stabile og attraktive at købe. Per Buchwaldt peger som eksempel på, at virksomheder er begyndt at investere massivt i pda?er.

Finansektoren trækker det største læs

Traditionen tro trækker finanssektoren det største læs i it-investeringsindekset, skarpt forfulgt af detailhandelen, men der er stigninger over en bred kam i hele den private sektor.

Den offentlige sektor trækker overraskende en smule ned. Kommunerne er tilbageholdende på grund af de kommende sammenlægninger.

Hvad størrelse angår, fører de store virksomheder an sammen med de mellemstore, der kommer til at ligne dem mere og mere it-strategimæssigt. Kun de små virksomheder skiller sig ud. Her venter man ikke øgede it-investeringer.

? Vi havde troet, der ville komme lidt mere skred i de små, men det har ikke manifesteret sig endnu. De historisk konservative små danske virksomheder er simpelthen ikke progressive, når det gælder it ? i modsætning til for eksempel de svenske, som langt mere aggressivt forfølger nye muligheder med it såsom at automatisere forretningsprocesser, siger Per Andersen fra IDC.

Denne artikel stammer den trykte udgave af Computerworld, som fredag bringer mere om emnet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S