Groupcare køber Mærsk Data ud

It-virksomheden Groupcare har på baggrund af god vækst i selskabet valgt at udnytte en option om at købe Mærsk Data Organisators aktiepost på 25 procent til samme pris som ved det oprindelige salg.

Groupcare, der leverer webbaserede samarbejdsværktøjer, har købt en aktiepost på 25 procent, som Mærsk Data Organisators har ejet siden de to selskaber indledte et samarbejde.

I begyndelsen af 2003 lagde Groupcare og Mærsk Data Organisators kræfterne sammen om at levere it-løsninger til foreningsmarkedet.

I den forbindelse købte det tidligere Mærsk-selskab, aktieposten på 25 procent af Groupcare.

Nu har gode resultater gjort det attraktivt for Groupcare at købe aktierne tilbage.

Den oprindelige aftale indeholdt nemlig en option, der har gjort det muligt for Groupcare at købe aktierne til samme pris, som Mærsk Data Organisators i sin tid betalte.

- Det er en god forretning for os, siger administrerende direktør Esben Elmøe fra Groupcare.

Ejerne jubler

Men det er især en god forretning for selskabets øvrige ejere, da Groupcare køber aktierne og samtidig sletter dem, så aktiekapitalen nedskrives.

Dermed får de oprindelige ejere en større bid af selskabet uden at hive tegnebogen frem. Selskabet er selvfølgelig også lidt mindre værd, når der er brugt penge på at købe aktier tilbage.

Selv om Mærsk Data Organisators ikke længere ejer en del af Groupcare vil de to selskaber fortsætte det strategiske samarbejde.

I 2003 fik Groupcare sit første overskud på knap 0,6 millioner kroner mod et underskud på næsten 2,5 millioner kroner året før. Selskabet er ejet af WM Invest, Advice samt Groupcares tre stiftere, Esben Elmøe, Jesper Jensen og Allan Mølgaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere