Dansk landechef færdig hos den svenske fintech-gigant Klarna midt i kæmpe fyringsrunde

Som led i en fyringsrunde på 700 ansatte hos Klarna er den danske landechef ude af selskabet. For et år siden var Klarna knap 280 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Pickawood on Unsplash)

Opdateret med kommentar fra Klarna.

Ifølge Børsen er dansk landechef Martin Hein plus tre andre ansatte færdige i selskabet. Dermed er den danske afdeling af det svenske fintech-selskab halveret.

Til Computerworld oplyser Klarnas mediehold dog, at ingen i den danske afdeling er blevet fyret.

I stedet er der tale om, at de pågældende personer er 'let go', som det fremgår i mailen til Computerworld.

Stor fyringsrunde

Afskedigelserne hos Klarna sker blandt andet som led i at dæmme op for et galoperende underskud, som i seneste kvartal steg med 220 procent.

For få dage siden eksekverede Klarna så fyringen af 700 ansatte ud af en samlet arbejdsstyrke på 7.000 medarbejdere.

Den danske afdeling af Klarna blev etableret i sommers, men selvom den nu er blevet skåret ned, forlader Klarna ikke foreløbigt Danmark.

Til Computerworld lyder det således, "vi er stærkt engagerede i Danmark og vores medarbejdere, og vi har fortsat mange PriceRunner- og Klarna-medarbejdere i Danmark."

Ifølge Klarna indgår den store fyringsrunde som led i en øvelse, der skal gøre organisationen endnu mere modstandsdygtig i en verden, der ændrer sig kraftigt.

Selskabet fastholder, at aggressiv vækst har kostet de seneste år, man at det i sine første 14 år var profitabel.

For godt et år siden hentede Klarna en investering på 3,9 milliarder kroner. Dengang værdisatte det selskabet til knap 280 milliarder kroner - Europas med værdifulde fintech-selskab.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS