Google klar til at indgå forlig i retssag: Opretter fond på 645 millioner kroner til app-udviklere

Som led i retssag har Google indvilget i at betale 90 millioner dollar i et forlig med app-udviklere, der har anklaget Google for at have udnyttet sin magtposition og taget alt for høje gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Alphabet Inc's Google har accepteret at betale 90 millioner dollar svarende til knap 645 millioner kroner for at få lukket ned for juridisk kamp og retssag med app-udviklere.

Det sker i en retssag, hvor tusindvis af app-udviklere i et massesøgsmål har anklaget Google for at have udnyttet sin position og taget for høje gebyrer.

Det skriver Reuters

App-udviklerne havde i retssag ved en domstol i San Francisco anklaget Google for at bruge aftaler med smartphoneproducenter, tekniske barrierer og aftaler om indtægtsdeling til effektivt at lukke appens økosystem og i stedet kanalisere de fleste betalinger gennem Google Play med et standard servicegebyr på 30 procent.

Som en del af det foreslåede forlig oplyser Google i et blogindlæg, at det ville lægge 90 millioner dollar i en fond for at støtte app-udviklere, der tjente to millioner dollar eller mindre i årlig omsætning fra 2016-2021.

"Et stort flertal af amerikanske udviklere, der tjente indtægter gennem Google Play, vil være berettiget til at modtage penge fra denne fond, hvis de vælger det," lyder det fra Google i blogindlægget.

Google sagde, at det også ville opkræve udviklere en 15 procents provision på deres første million i indtægter fra Google Play Butik hvert år. Det begyndte at gøre dette i 2021.

Retten skal godkende det foreslåede forlig.

Der er sandsynligvis 48.000 app-udviklere, der er berettiget til at ansøge om fonden på 90 millioner dollar, og minimumsudbetalingen er 250 dollar, ifølge den advokat, som repræsenterede sagsøgerne.

I Washington overvejer Kongressen lovgivning, der vil kræve, at Google og Apple tillader såkaldt sideloading eller praksis med at downloade apps uden at bruge en app-butik.

Ifølge Google tillader det allerede sideloading. Det ville også forhindre dem i at kræve, at app-udbydere bruger Google og Apples betalingssystemer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job