Google klar til at indgå forlig i retssag: Opretter fond på 645 millioner kroner til app-udviklere

Som led i retssag har Google indvilget i at betale 90 millioner dollar i et forlig med app-udviklere, der har anklaget Google for at have udnyttet sin magtposition og taget alt for høje gebyrer.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Alphabet Inc's Google har accepteret at betale 90 millioner dollar svarende til knap 645 millioner kroner for at få lukket ned for juridisk kamp og retssag med app-udviklere.

Det sker i en retssag, hvor tusindvis af app-udviklere i et massesøgsmål har anklaget Google for at have udnyttet sin position og taget for høje gebyrer.

Det skriver Reuters

App-udviklerne havde i retssag ved en domstol i San Francisco anklaget Google for at bruge aftaler med smartphoneproducenter, tekniske barrierer og aftaler om indtægtsdeling til effektivt at lukke appens økosystem og i stedet kanalisere de fleste betalinger gennem Google Play med et standard servicegebyr på 30 procent.

Som en del af det foreslåede forlig oplyser Google i et blogindlæg, at det ville lægge 90 millioner dollar i en fond for at støtte app-udviklere, der tjente to millioner dollar eller mindre i årlig omsætning fra 2016-2021.

"Et stort flertal af amerikanske udviklere, der tjente indtægter gennem Google Play, vil være berettiget til at modtage penge fra denne fond, hvis de vælger det," lyder det fra Google i blogindlægget.

Google sagde, at det også ville opkræve udviklere en 15 procents provision på deres første million i indtægter fra Google Play Butik hvert år. Det begyndte at gøre dette i 2021.

Retten skal godkende det foreslåede forlig.

Der er sandsynligvis 48.000 app-udviklere, der er berettiget til at ansøge om fonden på 90 millioner dollar, og minimumsudbetalingen er 250 dollar, ifølge den advokat, som repræsenterede sagsøgerne.

I Washington overvejer Kongressen lovgivning, der vil kræve, at Google og Apple tillader såkaldt sideloading eller praksis med at downloade apps uden at bruge en app-butik.

Ifølge Google tillader det allerede sideloading. Det ville også forhindre dem i at kræve, at app-udbydere bruger Google og Apples betalingssystemer.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S