Intels nyeste processor risikerer at ødelægge dit internet

12. generation af Intels Core-processor volder problemer for udbredte browsere.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Intels nyeste processorer, 12. generations Core-processorer, kan give knas med noget så afgørende som adgangen til internettet i samspil med nogle af klodens mest udbredte browsere.

Processorerne med den såkaldte ’Alder Lake’ arkitektur kan nemlig skabe problemer for browsere baseret på den udbredte Chromium-engine.

Det er den der driver browsere som Microsofts Edge, Googles Chrome samt Opera og Vivaldi browserne frem.

I visse tilfælde kan Intel processorerne få browser-vinduerne til at sløve systemet i en sådan grad, at det opfører sig, som var det frosset fast, lyder det i Intels dokumentation af fejlen.

I alt er 18 forskellige processorer fra både i5, i7 og i9 familierne til både desktop- og laptop-platforme berørt.

Problemet opstår ifølge Intel i samspil med mange åbne fane-vinduer og en systemdisk af den sløve harddisk-type.

Fejlen opstår, når systemet samtidig anvender processorens indbyggede grafikchip, Intel UHD Graphics 770.

Her er Intels fix

Intels anbefaler, at berørte brugere tyr til følgende fire tiltag, for at komme problemet til livs:

  1. Opdatering af browseren til nyeste version.
  2. Opdatering af Windows-styresystemet til nyeste version.
  3. Installation af den nyeste version af ’Intel Graphics Drivers’ – enten fra Intels egen side eller motherboard-producentens side.
  4. Deaktivering af hardware-acceleration i browseren eller en udskiftning af en eventuel harddisk-baseret systemdisk til en af ssd-typen.
En opgradering til eller skifte til et dedikeret grafikkort skulle også løse problemet, lyder det.

Intel har ikke meldt noget om et decideret fix til processor-fejlen endnu, men det skulle være på trapperne, skriver Computerworlds søstermediet, PCWorld.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S