800 milioner billeder af personer, nummerplader og personoplysninger lå frit tilgængeligt på nettet i flere måneder - nu er databasen forsvundet. Tilbage ligger kun et krav om løsesum

Endnu et gigantisk datalæk er sket inden for få måneder. Se her, hvordan et enormt persongalleri med personlige oplysninger og sågar bilnummerplader endte på nettet ved menneskelige fejl.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En kinesisk database med 800 millioner af billeder af folks ansigter samt køretøjers nummerplader har været offentligt tilgængeligt på internettet i flere måneder, før det i august bid for bid forsvandt.

Lækket er det næststørste kendte læk til dato - næstefter et læk på en milliard filer fra en politibase i Shanghai fra juni måned.

Det skriver TechCrunch.

I begge de to tilfælde blev dataene sandsynligvis afsløret utilsigtet og som et resultat af menneskelige fejl.

Den 800 millioner enheders store datapakke tilhører teknologifirmaet Xinai Electronics med base i Hangzhou på Kinas østkyst.

Virksomheden bygger systemer til styring af adgang for mennesker og køretøjer til arbejdspladser, skoler, byggepladser og parkeringshuse i hele Kina.

Virksomheden bruger ansigtsgenkendelse i dette arbejde, og derfor er de mange data af den karatker de er.

Sikkerhedsforsker Anurag Sen fandt virksomhedens eksponerede database på en Alibaba-hostet server i Kina. Den eksponerede datatbase voksede satdig, da forskeren fandt frem til den.

Foruden personansigter på bygningsarbejdere og kontoransatte og nummerplader indeholder databasen også optegnelser og fulde webadresser på billedfiler, der var hostet på flere domæner ejet af Xinai. Hverken databasen eller de hostede billedfiler var beskyttet af adgangskoder og kunne tilgås fra webbrowseren af ​​alle, der vidste, hvor de skulle lede.

Også personernes personlige oplysninger, såsom personens navn, alder og køn, sammen med beboer-id-numre, som er Kinas svar på CPR-nummeret lå offentligt tilgængeligt.

TechCrunch sendte flere beskeder om den udsatte database til e-mailadresser, der vides at være forbundet med Xinais grundlægger, men ifølge mediet blev disse mails ikke returneret.

Databasen blev taget ned i midten af ​​august. Desværre forsent.

Andre end sikkerhedsforskeren havde også opdaget databasen, og kvitteret med en besked til firmaet om løsesumskrav, hvori afsender hævder at have stjålet indholdet af datatbasen.

Om vedkommende har slettet indhold fra basen, eller om påstanden handler om kopiering af data vides ikke.

Vedkommende tilbyder dog at dekryptere data for et par hundrede dollar i kryptovaluta.

Indtil videre viser blockchain-adressen i løsesumsedlen, at den endnu ikke har modtaget nogen penge.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job