800 milioner billeder af personer, nummerplader og personoplysninger lå frit tilgængeligt på nettet i flere måneder - nu er databasen forsvundet. Tilbage ligger kun et krav om løsesum

Endnu et gigantisk datalæk er sket inden for få måneder. Se her, hvordan et enormt persongalleri med personlige oplysninger og sågar bilnummerplader endte på nettet ved menneskelige fejl.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

En kinesisk database med 800 millioner af billeder af folks ansigter samt køretøjers nummerplader har været offentligt tilgængeligt på internettet i flere måneder, før det i august bid for bid forsvandt.

Lækket er det næststørste kendte læk til dato - næstefter et læk på en milliard filer fra en politibase i Shanghai fra juni måned.

Det skriver TechCrunch.

I begge de to tilfælde blev dataene sandsynligvis afsløret utilsigtet og som et resultat af menneskelige fejl.

Den 800 millioner enheders store datapakke tilhører teknologifirmaet Xinai Electronics med base i Hangzhou på Kinas østkyst.

Virksomheden bygger systemer til styring af adgang for mennesker og køretøjer til arbejdspladser, skoler, byggepladser og parkeringshuse i hele Kina.

Virksomheden bruger ansigtsgenkendelse i dette arbejde, og derfor er de mange data af den karatker de er.

Sikkerhedsforsker Anurag Sen fandt virksomhedens eksponerede database på en Alibaba-hostet server i Kina. Den eksponerede datatbase voksede satdig, da forskeren fandt frem til den.

Foruden personansigter på bygningsarbejdere og kontoransatte og nummerplader indeholder databasen også optegnelser og fulde webadresser på billedfiler, der var hostet på flere domæner ejet af Xinai. Hverken databasen eller de hostede billedfiler var beskyttet af adgangskoder og kunne tilgås fra webbrowseren af ​​alle, der vidste, hvor de skulle lede.

Også personernes personlige oplysninger, såsom personens navn, alder og køn, sammen med beboer-id-numre, som er Kinas svar på CPR-nummeret lå offentligt tilgængeligt.

TechCrunch sendte flere beskeder om den udsatte database til e-mailadresser, der vides at være forbundet med Xinais grundlægger, men ifølge mediet blev disse mails ikke returneret.

Databasen blev taget ned i midten af ​​august. Desværre forsent.

Andre end sikkerhedsforskeren havde også opdaget databasen, og kvitteret med en besked til firmaet om løsesumskrav, hvori afsender hævder at have stjålet indholdet af datatbasen.

Om vedkommende har slettet indhold fra basen, eller om påstanden handler om kopiering af data vides ikke.

Vedkommende tilbyder dog at dekryptere data for et par hundrede dollar i kryptovaluta.

Indtil videre viser blockchain-adressen i løsesumsedlen, at den endnu ikke har modtaget nogen penge.

Annonce

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job