Sydjylland satser 1,3 mia. på superbredbånd

Forsyningsselskabet Tre-For har fået grønt lys til at bruge 1,3 milliarder kroner på et fibernetværk, som skal nå en kvart million mennesker i Trekantområdet mellem Vejle, Fredericia og Kolding. Målet er klart: TDC's monopol skal nedbrydes.

Med et stort flertal har forbrugerne i det sydjyske forsyningsselskab Tre-For sagt ja til at investere 1,3 milliarder kroner i at grave i fiber i jorden og dermed give superhurtige bredbåndsforbindelser til i alt en kvart million mennesker.

I første omgang er planen, at indbyggere og virksomheder i de fire store byer i regionen - Vejle, Fredericia, Middelfart og Kolding - skal have adgang til fibernettet i løbet af fire år.

Pilotprojektet hedder Fredericia, og her skal de første kunder allerede kobles på i løbet af tre til seks måneder. Internethastigheden bliver mindst 10 megabit i sekundet.

Angreb på TDC

Koncernchef og direktør for det nye selskab Tre-For Bredbånd, Finn Møller-Olsen, lægger ikke skjul på, at satsningen er direkte angreb på det tidligere telemonopol, TDC.

- Det er et slagsmål mod de eksisterende monopoler, og vi skal bryde et monopol. Det kan vi nok ikke alene, men det kan vi sammen med andre, siger Finn Møller-Olsen.

Dermed hentyder han til, at Tre-For blot er et af mange danske forsyningsselskaber, der samlet set vil skyde milliarder af kroner i et etablere en konkurrerende infrastruktur til det rå kobber, TDC har liggende i jorden i dag.

På det seneste er finansieringen af forsyningsselskabernes bredbåndseventyr dog blevet en varm politisk kartoffel. Flere oppositionspolitikere frygter, at de danske elforbrugere kommer til at stå med regningen, hvis satsningen viser sig at være en fiasko.

1,6 milliarder kroner i fri kapital

Hos Tre-For afviser Finn Møller-Olsen, at kunderne kommer til at stå med tabet, hvis de mod forventning undlader at investere i superbredbåndet.

- Naturligvis er der en risiko, det er der for ethvert langsigtet projekt. Men vi er vant til at bære os fornuftigt ad. Vi har en fri kapital på 1,6 milliarder kroner, og det er ikke sådan, at vi går ud og investerer dem med bind for øjnene, siger han.

I Nordsjælland har elselskabet Nesa valgt at lægge fiber ned i forbindelse med, at elkablerne alligevel skal graves ned i jorden, men den mulighed har man ikke i Sydjylland.

- Det har vi gjort for længe siden, så vi skal i jorden igen. Men det gør vi så tit med vandrør og varmerør, så det vi er vant til. Men det er der, omkostningen ligger, fortæller Finn Møller-Olsen.

Af investeringen på 1,3 milliarder kroner går alene 750 millioner kroner til at grave fiber i jorden.

Åben model

På indholdssiden har Tre-For besluttet sig for en såkaldt åben model, hvor tjenester og indhold overlades til andre.

- Vi distribuerer el, fjernvarme og vand. Hvem, der producerer det, er vi ligeglade med. Vi distribuerer fra kilden ud til forbrugeren, og det samme ser vi med et lysledernet. Målet for os er det åbne system, siger Finn Møller-Olsen.

Han nævner, at et samarbejde med pioneren på området, elselskabet NVE, er en åbenlys mulighed, så NVE's indholdstjenester også bliver tilgængelige for borgerne i Trekantområdet.

I alt regnes der med en udbygningsperiode på otte år for projektet, og udgangspunktet er, at der etableres fiber til alle i Trekantområdet. Tre-For leverer i dag vand, strøm og el til kommunerne Vejle, Kolding, Fredericia, Middelfart, Børkop, Vejen, Lunderskov, Vamdrup, Christiansfeld og Egtved.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere