Amerikansk pc-salg styrtdykker for fjerde kvartal i træk

En blanding af forsyningsproblemer, mætningen på uddannelsesmarkedet samt stigende inflation har været medvirkende til, at færre og færre køber pc'er.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Det amerikanske salg af pc'er er faldet med 23 procent i andet kvartal af 2022.

Det betyder, at der i andet kvartal af 2022 blev solgt i alt 19,8 millioner enheder.

Det fremgår af en meddelelse fra analysefirmaet Canalys, som hvert kvartal kommer med en status på computersalget.

Det er især antallet af solgte notebooks, der trækker ned i det overordnede billede.

Salget af notebooks er faldet med 27 procent i perioden. Det skal dog ses i lyset af, at Chromebook havde en hidtil uset succes på markedet for et år siden, og at der sidenhen har været en faldende efterspørgsel blandt forbrugerne.

Faldende pc-salg fire kvartaler i træk

"Det amerikanske pc-marked har haft faldende salg i fire kvartaler i træk," siger Brian Lynch, der er forskningsanalytiker hos Canalys.

På trods af dette, så er de overordnede salgstal forblevet høje, når man sammenligner med niveauet før corona-pandemien.

Brian Lynch anser markedet for at være ganske sundt, selvom det står over for forskellige udfordringer i form af inflation, en afmatning på uddannelsesmarkedet samt problemer med forsyninger, som følge af kinesiske corona-lockdowns.

Forbrugerundersøgelser viser, ifølge analytikeren, at pc-salget har potentiale til at genopstå, men at det kræver, at brugerne kan ryste den historisk høje inflation af sig.

Virksomheder stod for halvdelen af alle pc-køb

Salget af pc-er undgik kun et større fald grundet en modstandsdygtig forretningssektor, der fortsat har en stor efterspørgsel på pc'er, trods de høje inflationstal samt truslen om en recession i horisonten.

Dette segment købte 11 procent flere computere i det seneste kvartal og udgjorde halvdelen af alle salg i kvartalet.

Trods overordnet dårlige tal for virksomhederne, så forbliver arbejdsløsheden på 3,5 procent, som er den laveste ledighed i 20 år.

"Nogle virksomheder har skabt store nyheder om store fyringsrunder, men der er stadig dobbelt så mange jobopslag, som der er jobsøgere, hvilket vidner om en styrke (hos virksomhederne, red), der kommer til at polstre det kommercielle pc-marked, så det på kort sigt ikke vil opleve et alvorligt fald," siger Brian Lynch.

Dell fortsat i førerposition, mens HP oplever stor nedgang

Det er fortsat Dell, der fastholder sin førerposition som den virksomhed der sælger flest desktops og notebooks, viser tallene fra Canalys.

Alligevel er virksomheden dog gået en lille smule tilbage med 3 procent i dette kvartal.

På andenpladsen over solgte enheder ligger HP, der har haft vanskeligt ved at gentage deres store succes med antallet af Chromebooks, der var meget eftertragtede sidste år, men grundet en mætning, så har HP solgt 43,5 procent færre pc'er i år end året forinden.

Det er dog en lille fremgang i forhold til sidste kvartal, hvor HP oplevede et fald på over 60 procent.

Lenovo indtager tredjepladsen trods et fald på 21,5 procent i det seneste kvartal.

Apple, der har haft problemer med leverancer grundet corona-nedlukninger i Kina, indtager en fjerdeplads og har oplevet et fald på 13,7 procent.

Acer indtager en femteplads på listen med et fald på 17,2 procent af solgte pc'er.

Apple fortsat førende på tablet-markedet

På tablet-markedet oplevede Apple en tilbagegang på 12,2 procent i iPad-salget i det forløbne kvartal, men indtager dog fortsat førstepladsen på solgte tablets.

Efterspørgslen på high-end produkter langsomt er dog begyndt at falde langsomt, efter det boom, som tablets oplevede under corona-pandemien.

Amazon har fundet en formel på succes i den billigere ende og indtager andenpladsen med næsten 10 procent flere solgte tablets i det forgangne kvartal.

Samsung led også et fald på 9,1 procent i antallet af solgte tablets, da de - ligesom Apple - oplever en faldende efterspørgsel på high- og mid-end tablets.

På fjerdepladsen er det TCL, der har haft den største vækst blandt alle tablet-udbyderne. Virksomheden har haft en vækst på 160 procent i det seneste kvartal. Det skyldes især en øget marketingindsats i USA samt overkommelige priser.

Microsoft runder top-5 af med en lille vækst på 3 procent, det skyldes især, at deres Surface-tablet regnes for at være et stærkt alternativ til notebooks.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste IT-Specialist til Center for CNE-Operationer?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job