Mathiesen-firma: Gennembrud ventes i 2005

Michael Mathiesens svenske satsning, Cellpoint, har hentet yderligere kapital til selskabet ekspansion og markedsføring af sine produkter. Målet er et internationalt gennembrud, der skal give positiv drift i 2005.

Cellpoint, der udbyder mobile produkter og som har den tidligere 2M Invest-stifter, Michael Mathiesen i chefstolen opruster nu kapitalen for at skabe økonomisk fundament til udrulningen af tre produkter.

Cellpoint er en ny virksomhed, der bygger på fem virksomhedsopkøb inden for de seneste 12 måneder. Nu skal tre af virksomhedernes produkter sælges internationalt.

Til hjælp har Michael Mathiesen hentet nye investorer, der samlet har skudt yderligere 14 millioner kroner i biksen.

Gode netværk vigtige
Da emissionen var en rettet emission, har Cellpoint haft indflydelse på hvilke investorer, der skulle have medejerskab.

- Vi har lagt vægt på at få folk med gode netværk tilknyttet fra rundt omkring i verden, siger Michael Mathiesen.

De nye investorer ventes at kunne bidrage med deres viden og netværk til en yderligere udvikling af selskabet.

Cellpoint venter, at det første år med dets mange investeringer vil give et negativt resultat, men allerede næste år skal gennembruddet internationalt skabes.

Og det skal vise sig i resultatet.

- Vores break-even ligger omkring 40 millioner svenske kroner og vores forventninger er i hvert fald det dobbelte for næste år, siger Michael Mathiesen.

Salgspartnere
Salget af Cellpoints produkter vil ske gennem salgspartnere, der kan brede produkterne ud over kloden.

De tre produkter, som Cellpoint fokuserer på nu, er for det første 112nu's tyverialarm, der er bygget sammen med et kamera, så man både kan se og høre, hvad der foregår under et indbrud.

Det andet produkt er en overfaldsalarm fra Satsafe, som via et tryk alarmerer centralen, der kan følge ens position og i øvrigt høre hvad der sker under et overfald. Svensk politi benytter sig i dag af overfaldsalarmen.

Endelig er Cellpoint i gang med at sælge sit bluetooth-headset til mobiltelefoner, som selskabet fik fingre i via købet af Blue Technologies.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Erhvervsakademi København

Specialist med fokus på GDPR og informationssikkerhed (fuldtid)

Københavnsområdet

Epona A/S

IT Support Specialist

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job