Folk med briller kan være en sikkerhedsrisiko under videomøder

Bruger du briller, skal du passe på, hvad du ellers har på skærmen under et videomøde.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Det er ikke en forsinket aprilsnar.

Folk med briller skal passe på, hvad de ellers har på skærmen under et videomøde, for det kan faktisk lade sig gøre at se indholdet på skærmen via refleksioner i brilleglassene. Det skriver ComputerSweeden.

Forskere fra det amerikanske University of Michigan og den kinesiske Zhejianguniversitetet har undersøgt, om der rent faktisk er en risiko for, at brillebrugere kan komme til at afsløre noget, og konklusionen er ret klar.

I 75 procent af tilfældene kan man læse overskrifter reflekteret i brilleglas, hvis man bruger et 720p webcam. Og hvis man bruger et 4k-webcam, kan det lade sig gøre at læse selve brødteksten.

Det kan også ret nemt lade sig gøre at registrere, hvilke websites brugeren med briller kigger på under mødet. Især hvis det er nogle af de mest populære.

Og hvad kan man så gøre ved det?

Brugere af det populære Zoom kan faktisk aktivere et filter i indstillingerne for baggrund, som blokerer for refleksioner. Den samme mulighed findes desværre ikke pt. i Google Meet.

Her på arbejdspladsen bruger vi flittigt Microsoft Teams. Det er ikke lykkedes denne skribent her til morgen at finde en indstilling svarende til den i Zoom, som kan blokere refleksioner.

Hele undersøgelsen kan hentes som en pdf-fil her:´Private Eye: On the Limits of Textual Screen Peeking via Eyeglass Reflections in Video Conferencing.

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S