Folk med briller kan være en sikkerhedsrisiko under videomøder

Bruger du briller, skal du passe på, hvad du ellers har på skærmen under et videomøde.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Det er ikke en forsinket aprilsnar.

Folk med briller skal passe på, hvad de ellers har på skærmen under et videomøde, for det kan faktisk lade sig gøre at se indholdet på skærmen via refleksioner i brilleglassene. Det skriver ComputerSweeden.

Forskere fra det amerikanske University of Michigan og den kinesiske Zhejianguniversitetet har undersøgt, om der rent faktisk er en risiko for, at brillebrugere kan komme til at afsløre noget, og konklusionen er ret klar.

I 75 procent af tilfældene kan man læse overskrifter reflekteret i brilleglas, hvis man bruger et 720p webcam. Og hvis man bruger et 4k-webcam, kan det lade sig gøre at læse selve brødteksten.

Det kan også ret nemt lade sig gøre at registrere, hvilke websites brugeren med briller kigger på under mødet. Især hvis det er nogle af de mest populære.

Og hvad kan man så gøre ved det?

Brugere af det populære Zoom kan faktisk aktivere et filter i indstillingerne for baggrund, som blokerer for refleksioner. Den samme mulighed findes desværre ikke pt. i Google Meet.

Her på arbejdspladsen bruger vi flittigt Microsoft Teams. Det er ikke lykkedes denne skribent her til morgen at finde en indstilling svarende til den i Zoom, som kan blokere refleksioner.

Hele undersøgelsen kan hentes som en pdf-fil her:´Private Eye: On the Limits of Textual Screen Peeking via Eyeglass Reflections in Video Conferencing.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S