Desperate efter diesel: Datacentre frygter blackouts til vinter

I Storbritannien har levering af dieseldrevne nødgeneratorer og tilstækkelig mængder brændstof til landets datacentre været et centralt emne på møde mellem regeringen og landets datacentre-operatører.

Artikel top billede

(Foto: Maria Tuxen Hedegaard / Energinet)

Frygten for, at blackouts skal ramme den digitale infrastruktur, er nu så stor, at den
den britiske regering har holdt flere møder med en række datacentre-operatører i landet.

Ifølge erhvervsmediet Bloomberg har møderne haft fokus på, hvordan de kan undgå nedbrud hos datacenterne i løbet af vinteren, hvor de britiske myndigheder allerede har advaret om risikoen for time lange blackouts på kolde og vindstille dage.

Er datacentre kritisk infrastruktur?

Helt konkret frygtes det derfor, at strømafbrydelser vil betyde, at datacentrene må indstilling driften, og dermed kan det føre til omfattende nedbrud i den digitale infrastruktur.

Et af de centrale punkter på møderne var derfor, om datacentret kunne karakteriseres som kritisk infrastruktur.

Samtidig blev der ifølge Bloomberg diskuteret planer for allokering af dieseldrevne nødgeneratorerne og forsyning af tilstrækkelige mængder brændstof til de mellem 400 til 600 kommercielle datacentre i landet.

Operatører af datacentre bad også om tilladelse til at kunne starte nødgeneratorerne op til 15 minutter før et forventet backup, hvor de i dag først har tilladelse til at starte deres generatorer i det øjeblik et blackout indtræffer.

Herhjemme har IBM's tidligere driftsforretning Kyndryl, der sidste år blev udskilt i selvstændigt selskab, i et interview med Computerworld slået fast, at selskabet selv under et blackout vil være i stand til at drive sine datacentre, hvis der blot er tilstrækkeligt med brændstof til rådighed.

"Det gør, at der ikke er et eneste blip. Vi kan køre så længe, der er diesel på tanken, og vi sikrer os, at der altid er tanket op. Skulle det tage mange dage med en strømafbrydelse, så er vi også forbedt på det, og det har vi været i lang tid," sagde Bent Larsen, administrerende direktør for Kyndryl Danmark til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S