Finland sætter Teliasonera-post til salg

Den finske stat vil sælge ud af sin aktiepost i Nordens største teleselskab, svensk-finske Teliasonera. Det kommende salg skal indbringe staten 10 milliarder kroner, som skal bruges til at lukke huller i statsbudgettet.

Den finske stat vil sælge ud af sin aktieandel i det svensk-finske teleselskab Teliasonera, der er Nordens største, for at lukke huller i statsbudgettet.

Den finske stat planlægger at sælge tele-aktier for omkring 10,1 milliarder kroner, hvilket svarer til omkring 250 millioner aktier.

Den finske stat vil dog ikke udelukke, at antallet af aktier vil kunne øges til 300 millioner, hvis der er tilstrækkelig efterspørgsel.

Aktierne skal primært sælges til institutionelle investorer. Sælger den finske stat 300 millioner aktier står den tilbage med en aktiepost på 12,7 procent. I dag er aktieposten 19,1 procent.

I høj kurs

Med aktie-udsalget fortsætter den finske stat med at sælge ud af sine aktieposter for på den måde at dække huller i økonomien.

Staten har tidligere solgt ud af sin andel i blandt andet elevator-producenten Kone og finansvirksomheden Sampo.

Tiden er netop nu da også god til at sælge ud af Teliasonera-aktierne, der sidste måned nåede det højeste niveau i de seneste to et halvt år.

Teliasonera fik i 2003 sit bedste resultat nogensinde med et overskud på 10,8 milliarder kroner, hvilket var en kraftig forbedring i forhold til 2002, hvor selskabet kom ud med et underskud på 38 milliarder kroner

Teliasonera blev dannet i 2001, da svenske Telia købte finske Sonera. Målet var at skabe den dominerende telespiller på det nordiske marked og samtidig reducere de to selskabers omkostninger.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job