Artikel top billede

(Foto: 2021 © Jeppe Bøje Nielsen / Jeppe Bøje Nielsen)

Økonomisk recession åbner for kæmpe-muligheder for SimCorp

Interview: Recession lurer i horisonten, og flere it-selskaber strammer bæltet ind. Men hos danske SimCorp ser det ud til, at den økonomiske situation kan åbne op for en række muligheder. Topchef Christian Kromann aner nu muligheden for at hente markedsandele.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se, hvordan SimCorp forholder sig til den økonomiske udvikling i samfundet
571
3 min
Hvor den økonomiske usikkerhed har fået flere it-selskaber til at trække i bremsen, er situationen en anden hos danske SimCorp.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter pludselig exit fra Fujitsu Danmark: Tidligere topchef Keld Zornig er klar med nyt job

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Med sine løfter til Europa viser Microsoft vejen for de amerikanske tech-giganter - tilbage står stadig to store udfordringer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Amerikansk militær kan sætte sig på danske telefrekvenser: Danske mobilkunder kan miste adgang

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Betjentene Mathias og Nicklas spiller centrale roller i dansk it-politi: Her er historien om den store cyber-aktion Operation Endgame

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsofts nye europæiske løfter løser ikke alle problemer, men særligt et punkt vækker glæde, siger Henning Mortensen