Iranske agenter trængt ind i centrale statssystemer via Log4j

Iranske cyber-agenter er trængt ind i centrale statslige it-systemer i USA via Log4j-sårbarheden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Iranske cyber-agenter har i flere måneder haft fri adgang til centrale statslige it-systemer i USA, som de har bevæget sig rundt i og blandt andet minet kryptovaluta og stjålet og ændret i passwords.

Ifølge den amerikanske it-sikkerhedsmyndighed Cybersecurity & Infrastructure Security Agency (CISA) er de statsstøttede iranske hackere kommet ind i systemerne via Log4J-sårbarheden.

Denne simple - men voldsomt udbredte - sårbarhed fik stor opmærksomhed, da den begyndte at florerer for et lille års tid siden.

Ifølge en meddelelse fra CISA - som du finder her - kom hackerne ind i systemerne via Log4j i en ikke-patchet VMware Horizon-server.

De udnyttede blandt andet adgangen til at installere kryptomining-programmet XMRig og til at kompromittere adgangs-credentials, passwords og lignende.

Blandt andet fik de adgang til proxy-værktøjet Ngrok, hvilket åbnede for, at de kunne komme igennem firewall og ind i netværkene.

Theregister skriver, at CISA i december i fjor udsendte en såkaldt ‘emergency directive’ til alle statslige myndigheder i USA med lodret besked om omgående at få patchet Log4J.

“Men det ser ud til, at nogen overså beskeden,” lyder det.

Register skriver, at de iranske hackere forsøgte at afmontere LSASS-processen i systemerne. Det står for ‘local security authority subsystem service’ og er et centralt element i sikkerheds-niveauet.

Her blev de dog stoppet af den installerede antivirus.

Netop VMwares Horizon-platform har været et yndet mål for hackere, der har forsøgt at udnytte Log4j.

VMware har flere gange forsøgt at lappe sikkerhullet med sikkerhedsopdatering. Det skete første gang med en patch til Horizon, der blev udsendt i slut december og efterfølgende i marts med en patch med navnet CVE-2021-44228.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)