Iranske agenter trængt ind i centrale statssystemer via Log4j

Iranske cyber-agenter er trængt ind i centrale statslige it-systemer i USA via Log4j-sårbarheden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Iranske cyber-agenter har i flere måneder haft fri adgang til centrale statslige it-systemer i USA, som de har bevæget sig rundt i og blandt andet minet kryptovaluta og stjålet og ændret i passwords.

Ifølge den amerikanske it-sikkerhedsmyndighed Cybersecurity & Infrastructure Security Agency (CISA) er de statsstøttede iranske hackere kommet ind i systemerne via Log4J-sårbarheden.

Denne simple - men voldsomt udbredte - sårbarhed fik stor opmærksomhed, da den begyndte at florerer for et lille års tid siden.

Ifølge en meddelelse fra CISA - som du finder her - kom hackerne ind i systemerne via Log4j i en ikke-patchet VMware Horizon-server.

De udnyttede blandt andet adgangen til at installere kryptomining-programmet XMRig og til at kompromittere adgangs-credentials, passwords og lignende.

Blandt andet fik de adgang til proxy-værktøjet Ngrok, hvilket åbnede for, at de kunne komme igennem firewall og ind i netværkene.

Theregister skriver, at CISA i december i fjor udsendte en såkaldt ‘emergency directive’ til alle statslige myndigheder i USA med lodret besked om omgående at få patchet Log4J.

“Men det ser ud til, at nogen overså beskeden,” lyder det.

Register skriver, at de iranske hackere forsøgte at afmontere LSASS-processen i systemerne. Det står for ‘local security authority subsystem service’ og er et centralt element i sikkerheds-niveauet.

Her blev de dog stoppet af den installerede antivirus.

Netop VMwares Horizon-platform har været et yndet mål for hackere, der har forsøgt at udnytte Log4j.

VMware har flere gange forsøgt at lappe sikkerhullet med sikkerhedsopdatering. Det skete første gang med en patch til Horizon, der blev udsendt i slut december og efterfølgende i marts med en patch med navnet CVE-2021-44228.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos