Iranske agenter trængt ind i centrale statssystemer via Log4j

Iranske cyber-agenter er trængt ind i centrale statslige it-systemer i USA via Log4j-sårbarheden.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Iranske cyber-agenter har i flere måneder haft fri adgang til centrale statslige it-systemer i USA, som de har bevæget sig rundt i og blandt andet minet kryptovaluta og stjålet og ændret i passwords.

Ifølge den amerikanske it-sikkerhedsmyndighed Cybersecurity & Infrastructure Security Agency (CISA) er de statsstøttede iranske hackere kommet ind i systemerne via Log4J-sårbarheden.

Denne simple - men voldsomt udbredte - sårbarhed fik stor opmærksomhed, da den begyndte at florerer for et lille års tid siden.

Ifølge en meddelelse fra CISA - som du finder her - kom hackerne ind i systemerne via Log4j i en ikke-patchet VMware Horizon-server.

De udnyttede blandt andet adgangen til at installere kryptomining-programmet XMRig og til at kompromittere adgangs-credentials, passwords og lignende.

Blandt andet fik de adgang til proxy-værktøjet Ngrok, hvilket åbnede for, at de kunne komme igennem firewall og ind i netværkene.

Theregister skriver, at CISA i december i fjor udsendte en såkaldt ‘emergency directive’ til alle statslige myndigheder i USA med lodret besked om omgående at få patchet Log4J.

“Men det ser ud til, at nogen overså beskeden,” lyder det.

Register skriver, at de iranske hackere forsøgte at afmontere LSASS-processen i systemerne. Det står for ‘local security authority subsystem service’ og er et centralt element i sikkerheds-niveauet.

Her blev de dog stoppet af den installerede antivirus.

Netop VMwares Horizon-platform har været et yndet mål for hackere, der har forsøgt at udnytte Log4j.

VMware har flere gange forsøgt at lappe sikkerhullet med sikkerhedsopdatering. Det skete første gang med en patch til Horizon, der blev udsendt i slut december og efterfølgende i marts med en patch med navnet CVE-2021-44228.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S