Udbydere af bredbånd angriber prisrapport

Telebranchen kritiserer IT- og Telestyrelsens udkast til en rapport, der erklærer de danske priser for bredbånd blandt de højeste i Europa. Rapporten får især kritik for at sammenligne priser på produkter, som ikke er sammenlignelige.

Udkastet er så fyldt med fejl, at man ikke kan bruge det til at konkludere noget som helst.

Sådan er meldingen fra store dele af internet- og telebranchen i deres høringssvar til et udkast til en rapport fra IT- og Telestyrelsen.

Udkastet sammenligner de danske priser for bredbånds-internet med priserne i andre vesteuropæiske lande. Det blev offentliggjort i november, og i løbet af januar udsender styrelsen den endelige rapport.

Internetudbyderne kritiserer især udkastet for at sammenligne priser på produkter, som slet ikke er sammenlignelige.

Med og uden begrænsning

Eksempelvis sammenlignes priser på bredbåndsabonnementer med og uden grænser for, hvor meget man må downloade. Det er flere selskaber fortørnede over, da de mener, at der er stor forskel på de to produkter.

Abonnementsprisen for et produkt med begrænset trafik vil alt andet lige være lavere end ved et flatrateprodukt. Dels fordi flatrateselskabet også skal indregne usikkerhed ved uforudsete trafikomkostninger, dels fordi selskabet med begrænset trafik får en ekstraindtægt, når kunderne downloader ud over begrænsningen, mener flere selskaber.

Et andet væsentligt punkt i branchens kritik er, at rapporten ikke tager højde for, at bindingsperioderne i Danmark er kortere end i resten af Europa, og at kundens udgifter til oprettelse og installation generelt er lavere herhjemme.

Branchen mener, det har stor betydning, når rapporten kun sammenligner abonnementspriserne. De er nemlig lidt højere i Danmark, netop fordi de også skal dække den usikkerhed, som kort binding giver samt betale oprettelses- og installationsudgifterne.

Under 512 kbit/s mangler

Samtidig sammenligner rapporten slet ikke priserne for hastigheder under 512 kilobit i sekundet, selvom langt de fleste danske bredbåndskunder har abonnementer med hastigheder i den størrelse. Rapporten indeholder også en del fejl i priserne både hos danske og udenlandske selskaber, mener kritikerne.

Hos IT- og Telestyrelsen ønsker man ikke på nuværende tidspunkt at besvare kritikken.

? Vi er i øjeblikket ved at lave den endelige udgave af rapporten, og her vil vi gennemgå kritikken. Den færdige rapport vil være klar inden udgangen af januar. Indtil da vil jeg ikke kommentere kritikken, siger kontorchef i IT- og Telestyrelsen Jette Plenge Jacobsen.

IT- og Telestyrelsen vil til den tid sammen med rapporten rådgive videnskabsminister Helge Sander (V) om, hvorvidt han skal forsøge at regulere området, sådan at priserne for bredbånd i Danmark falder.

Iagttagere i branchen anfører, at selvom kritikken af rapport-udkastet kan se alvorlig ud, er det ikke underligt, at internetudbyderne og teleselskaberne kommer med den. De er nemlig bange for, at myndighederne med rapportens konklusioner i hånden vil regulere deres priser på bredbånds-forbindelser.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S