Tele2 dropper Tiscali i Spanien

Efter forhandlinger har Tele2 droppet enhver ide om at overtage Tiscalis spanske forretning og dermed gå i fodsporene på Danmark, hvor Tele2 igår købte Tiscalis forretning. Fire andre teleselskaber er imidlertid interesserede i Tiscali i Spanien og har budt mellem 75 millioner og 115 millioner kroner for forretningen.

Tele2, der tirsdag købte Tiscalis danske forretning for 154 millioner kroner, dropper efter flere forhandlingsrunder ideen om at købe Tiscalis spanske forretning, der blev sat til salg fornylig.

Ifølge Massimo Cristofori, finansdirektør i Tiscali, har Tiscali nemlig modtaget fire bud på den spanske forretning fra andre teleselskaber, men Tele2 er ikke blandt dem.

Budene ligger på mellem 75 millioner og 115 millioner kroner.

Følehornene trukket tilbage
Dermed har Tele2 endeligt trukket følehornene til sig i forhandlingerne, der har pågået mellem de to selskaber om en overtagelse af Tiscali Spain.

Uenigheden har især handlet om, at Tele2 alene har ønsket Tiscalis spanske kunder, mens Tiscali har ønsket at sælge hele forretningen - inklusive netværk, kontorer, kaffemaskiner og andet gods.

Tiscalis internationale topledelse har i et halvt år fulgt en konsekvent strategi om at sælge alle aktiver, der ikke er del af kernen i virksomheden.

Istedet vil selskabet satse på hovedmarkederne i Frankrig, Italien, Tyskland, Storbritannien og Benelux-landene. Tiscali blev dog tvunget til at sælge den belgiske forretning i december.

De konsekvente frasalg har til formål at samle nok kapital til at betale en gæld på omkring en kvart milliard euro - eller 1,9 milliarder kroner - som forfalder til sommer. Samtidig skal pengene sikre grundlaget for fortsat vækst, lyder planen.

Solgt for en milliard kroner

Med salget af den danske forretning tirsdag har Tiscali solgt aktiver for sammenlagt omkring en milliard kroner, ligesom selskabet har landet en kapitalforhøjelse på 380 millioner kroner.

Tiscali vurderer, at salget af den spanske forretning og den tjekkiske forretning sammen med fornyede kreditter i "italienske og internationale banker' kan sikre nok kapital til at dække de resterende 600 millioner kroner, der skal til for at få gælden ud af verden inden sommer.

Selskabet har tidligere solgt aktiver globalt for 750 millioner kroner for blandt andet at høvle af på gælden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job