TDC: politianmeldelse uden grundlag

TDC er overrasket over, at den svenske Finansinspektion har besluttet at anmelde selskabet til Bagmandspolitiet i Sverige. Det er helt uden grundlag, siger TDC chefjurist, Gitte Forsberg.

Telekoncernen TDC stiller sig uforstående over for de svenske finansmyndigheders politianmeldelse, da Finansinspektionen mistænker TDC for insiderhandel i forbindelse med købet af den svenske netværksvirksomhed, Song Networks.

- Vi er meget overrasket over dette skridt. Det er uden grundlag, for vi har i enhver henseende fulgt de svenske insider- og take-over regler i forbindelse med købet af Song Networks, siger Gitte Forsberg, som er TDC?s chefjurist.

Har efterlevet reglerne

Finansinspektionen besluttede tidligere torsdag, at anmelde TDC til Bagmandspolitiet i Sverige under mistanke om at TDC har brudt de svenske børsregler om insiderhandel.

Finansinspektionen understreger i sin pressemeddelelse, at det er Finansinspektionens forpligtelse at anmelde enhver formodning om uregelmæssigheder til bagmandspolitiet, selv ved en meget lav grad af mistanke.

- Vi hæfter os naturligvis ved denne bemærkning. Vi er trygge ved, at Bagmandspolitiets undersøgelse vil dokumentere, at TDC til fulde har efterlevet de svenske insider og take-over regler, pointerer Gitte Forsberg.

Bestyrelsen i Song Networks har tidligere slået fast, at hverken TDC eller Tele2 har været i besiddelse af kursfølsom information, oplyser TDC i en pressemeddelelse.

Song Networks har, ifølge meddelelsen, gjort det klart overfor TDC, at der ikke på noget tidspunkt er overdraget kursfølsom information.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere