Amazon får prygl for at misse forventninger

Aktie-analytikerne uddeler tørre smæk til netbutikken Amazon.com, der trods et pænt resultat ikke formåede at indfri de forventninger, der har været til firmaets resultat. Desuden er analytikerne bekymrede for fremtiden, da Amazon.com vil komme under yderligere pres. Selv har Amazon nye rabatter under opsejling, som skal få kunderne til at hænge ved.

Der er tørre aktietæsk til verdens største net-boghandel, Amazon.com, efter selskabets indtjening for fjerde kvartal landede et godt stykke under, hvad markedet havde forventet.

De dårlige nyheder fik straks selskabets aktiekurs til at styrte nedad med hele 17 procent, hvilket er det største fald for selskabet i de senere år.

Analytikere er skeptiske overfor fremtidsudsigterne. Det skyldes ikke mindst, at Amazon.com har planer om at hyre flere it-folk og samtidig lancere en ny ordning, hvor kunder kan købe al forsendelse for et fast mindre årligt på knap 500 kroner.

Det har givet næring til frygten for, at Amazon.coms indtjening vil falde yderligere samtidig med, at net-butikkens omsætning er under pres af flere fremadstormende konkurrenter som Ebay og andre.

Hos Amazon.com er administrerende direktør Jeff Bezos ikke enig. Han mener, at netop rabatter og investeringer i nye folk vil styrke selskabet. Han erkender dog, at det er afgørende, at selskabet indretter sig efter de tydelige udfordringer, som det står overfor.

På bundlinien steg Amazon.coms indtjening markant i forhold til et år tidigere til godt to milliarder kroner. Det skyldes dog ikke mindst en stor skatteregulering, der har pumpet ekstra 1,4 milliarder kroner ind i foretagenet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect