Danmark går fri af nordisk Telia-økse

Milliardbesparelser i svensk-finske Teliasonera går udenom Danmark, hvor der i stedet fokuseres på at integrere det opkøbte mobilselskab Orange. Med massefyringer i 2004 og 300 fyringer undervejs efter Orange-købet har Danmark tilpasset sig løbende, mener topchef.

Nordens største teleselskab, Teliasonera, skal spare mellem fire og fem milliarder kroner årligt for at klare konkurrencen, men Danmark går fri, selvom det her blev til et stort underskud sidste år.

Besparelserne skal hovedsageligt finde sted i Sverige samt Finland, hvor der skal skæres 650 ansatte. De svenske besparelser er endnu ikke offentliggjort i detaljer.

Danmark slipper i denne omgang, fordi teleselskabet løbende har tilpasset den danske forretning, siger Kenneth Karlberg, der er chef for Teliasonera i Danmark, Norge og Baltikum.

- I 2004 har vi haft to nedskæringsrunder på fastnet-siden, og også før det. Nu har vi lagt op til 300 afskedigelser på mobilsiden, så i Danmark klarer vi det løbende, siger han.

Mangler at sætte navne på

De seneste fyringer blev meldt ud i slutningen af 2004 efter købet af konkurrenten Orange, og Teliasonera har siden forhandlet om, hvilke afdelinger der skal rammes hårdest.

Selskabet har nu afsluttet forhandlinger med repræsentanter for personalet og går derfor ind i næste fase, men er endnu ikke klar til at sætte navne på de fyrede.

Teliasonera fremlagde i dag sit årsregnskab, og Kenneth Karlberg mener, at selskabets danske afdelinger klarede sig rigtigt godt i årets sidste kvartal.

Skidt mobilforretning

Mere skeptisk er analytiker Kenneth Leiling fra svenske Handelsbanken, der mener, at Teliasonera skuffede i fjerde kvartal, da tallene for mobilforretningen for første gang var lagt sammen med Orange.

Indtjeningen på driften levede ikke op til forventningerne, men det er uklart, hvor mange ekstraomkostninger, der ligger.

- Det er lidt svært at se, hvor meget der skyldes dels den hårde konkurrence, dels mere interne ting på grund af fusionen. Men indtrykket er, at fastnetforretningen og Stofa-siden går en lille del bedre, mens det ser ud til, at mobildelen går en del værre, siger Kenneth Leiling.

Der er samtidig risiko for, at mobilforretningen kommer under yderligere pres, fordi der er stor usikkerhed om, hvor mange kunder der fravælger Teliasonera, når Orange-varemærket droppes.

Kunder skifter

- Vi har hørt fra TDC, at det vil målrette kampagner mod nogle af de løse abonnenter, så risikoen er der, for folk skal til at tage stilling til deres abonnement, mener Kenneth Leiling.

På koncernplan er Teliasonera også presset af konkurrencen, og det er årsagen til, at selskabet har annonceret årlige besparelser på fire til fem milliarder kroner, selvom det i 2004 blev til et overskud på 10,6 milliarder kroner.

Svenskernes og finnernes besparelser overraskede positivt hos analytikerne.

- Det er lidt større, end vi havde troet. Man skal huske, at de efter svensk lovgivning kun må lægge tre-års-planer. De gør meget ud af at sige, at det her kun er starten, så det er forholdsvist aggressivt, siger Kenneth Leiling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos