Bendt Bendtsen afviser patent-kritik

Erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen (K) mener, at han har kæmpet så godt som muligt for at få det omstridte direktivforslag om softwarepatenter til ny diskussion i EU's Ministerråd. Der var ganske simpelt ikke opbakning blandt de andre lande, mener han.

Flere medlemmer af Folketingets Europaudvalg er utilfredse med erhvervs- og økonomiminister Bendt Bendtsen (K), efter EU's erhvervsministre mandag vedtog et direktivforslag om patenter på software.

Bendt Bendtsen blev fredag presset af Europaudvalget til at forsøge at få direktivet til ny diskussion blandt EU's ministre, men missionen mislykkedes.

Selv siger han nu, at han kæmpede så godt som muligt for at undgå, at forslaget blev vedtaget uden diskussion.

- Formandskabet nægtede at åbne diskussionen igen. Konklusionen var klar: Der var ikke opbakning blandt de andre lande til en ny diskussion. Det havde krævet 13 lande, men kun Portugal støttede Danmark, siger Bendt Bendtsen ifølge Politiken.

Samme avis skriver, at det luxembourgske formandskab ifølge danske embedsmænd har ret til at nægte en ny diskussion, fordi ønsket ikke har opbakning blandt et flertal af landene og kommer senere end 16 dage før mødet.

Bendt Bendtsen står dog til at blive hasteindkaldt til Europaudvalget, som kræver en forklaring på, hvorfor patentforslaget ikke blev taget af dagsordenen.

Selv forstår han ikke modstanden mod direktivet, og ifølge ham kan finske og svenske kolleger heller ikke forstå den danske holdning.

Ifølge dem vil det også gå ud over små og mellemstore virksomheder, hvis direktivet ikke vedtages, og ikke kun store virksomheder som Nokia.

Efter mandagens vedtagelse i EU's Ministerråd skal direktivforslaget nu til anden høring i Europa-Parlamentet, hvor der formentlig venter en kritisk modtagelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo