Microsoft freder mobile Messenger-brugere

Private brugere af Microsofts beskedtjeneste Messenger på mobiltelefonen skal ikke bekymre sig om, hvorvidt de bruger et program, der har en licensaftale med Microsoft. Softwaregiganten er dog ved at udvikle sit eget produkt efter at have tvunget mobilselskabet CBB Mobil til at droppe sit produkt.

Microsoft er på vej med sit eget program, som gør det muligt at bruge beskedtjenesten Messenger på flere mobiltelefoner, men kan ikke sige hvornår.

Sådan lyder det fra softwareselskabet, efter det har tvunget CBB Mobil til at droppe sin beskedtjeneste, fordi mobilselskabet koblede sig op mod Microsofts servere uden at have en samarbejdsaftale.

- Vi har bedt CBB Mobil om at lukke servicen ned, eftersom selskabet ikke har en licenseret aftale med os. CBB har på intet tidspunkt kontaktet os for at få sådan en aftale i stand, siger Mortimer Liebman.

Han er nordisk chef for blandt andet Messenger-platformen, og ifølge ham er det et brud på den intellektuelle ophavsret, at CBB Mobil lavede sin egen Messenger-tjeneste til mobilen baseret på Microsofts platform.

Flere alternativer

I princippet har CBB Mobil blot tilbudt det, som danske mobilbrugere selv har kunnet gøre i længere tid.

Her har det været muligt at hente programmer på nettet, som blot kræver en mobiltelefon med GPRS og Java, hvorefter man kan koble sig på Microsofts Messenger-tjeneste.

Man skal kun betale for den datatrafik, som sendes via GPRS. Et eksempel er programmet Agile Messenger, som også understøtter andre beskedtjenester end den fra Microsoft.

Ifølge Teddy Søgaard Pedersen fra CBB Mobil fik han under et møde med Microsoft at vide, at der er retssager på vej mod netop de programmer, men det ønsker Microsoft ikke at bekræfte.

- Som vi umiddelbart ser det, er Agile Messenger heller ikke licenseret, og vi reagerer naturligvis over for lignende type produkter, men jeg vil ikke udtale mig om enkeltsager, siger Mortimer Liebman.

Freder private

Han vil dog godt garantere, at Microsoft ikke vil komme efter de private brugere på samme måde, som selskabet ifølge CBB Mobil har truet med advokater og retssager.

- Jeg vil aldrig nogensinde gøre brugerne ansvarlige, for det kan være svært at vurdere, hvornår man gør noget rigtigt eller forkert. Men en professionelt drevet virksomhed bør vide, hvornår den er ude i en gråzone, og det er der ingen tvivl om, at CBB har været her, fortæller Mortimer Liebman.

Microsoft er i fuld gang med at udvikle en platform, så mobilselskaber kan tilbyde den samme slags tjeneste som CBB Mobil, men i samarbejde med Microsoft.

- Vi arbejder på en fælles platform til alle teleoperatører i Europa og vil gerne ud med en generel løsning, som fungerer for alle, siger Mortimer Liebman.

Via SMS og Windows Mobile

Ifølge ham tilbyder Microsoft i dag Messenger-tjenesten på mobiltelefonen på to måder.

Mobiltelefoner baseret på Microsofts styresystem Windows Mobile har en reel MSN Messenger-klient, mens andre kan bruge et system baseret på SMS-beskeder.

Her koster det en krone at modtage hver besked, og der er der titusinder af danske mobilbrugere, som benytter sig af.

Det er ikke kun på mobiltelefonen, at det er muligt at bruge Microsofts beskedtjeneste Messenger uden at benytte Microsofts software.

På pc'en har blandt andet det gratis program Trillian skabt debat, fordi det tillader brugeren at bruge beskedtjenester fra en række forskellige selskaber uden at skulle installere et hav af programmer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S