En række kendte stand-up-komikere har krav på domæner med deres eget navn.
Det fastslår Klagenævnet for Domænenavne i en stribe af afgørelser, der enslydende fastslår, at Rene Bøgh fra Lille Skensved på Sjælland har forsøgt at lukrere på de pågældende komikeres navne.
Han har nemlig købt domænerne "mettefrobenius.dk", "carstenbang.dk", "thomaswivel.dk" og flere andre lignende domæner, der nøje afspejler navnene på de kendte komikere.
- Vi er meget tilfredse med afgørelsen. Det virker jo ret mistænkeligt, at nogen køber domænerne uden at tage dem i brug. Det tyder jo på, at han ville have penge for dem, siger Martin Weltz, marketing-ansvarlig i Funny Business Inc, hvor komikerne er i stald.
Aldrig i brug
Ingen af de pågældende domænenavne har nogensinde været i brug.
Klagenævnet for Domænenavne vurderer, at Rene Bøghs registrering ikke er tilfældig, selv om der for eksempel findes 13 Carsten Bang'er i Danmark.
Det skyldes først og fremmest, at Rene Bøgh har registreret domænenavne på hele striben af komikere, hvilket understreger, at han med fortsæt er gået efter komikeres navne.
Ifølge nævnet er det "nærliggende" at antage, at domænerne er blevet registreret, fordi Rene Bøgh har ønsket at sælge dem til overpris eller bruge dem til at "snylte på de pågældende kunstneres renommé," hedder det i klagenævnets afgørelse.
Klagenævnet for Domænenavne har i sagen forgæves forsøgt at få fat i René Bøgh, der ikke har besvaret henvendelserne. Han skal nu levere samtlige domænenavne tilbage til de pågældende komikere.
Ny klagesag på vej
Mange standup-komikere er talende mennesker, og det er måske grunden til, at så relativt få af dem har deres egen hjemmeside. Der er da heller ikke umiddelbare planer om, at de hamstrede domæner skal anvendes til nye hjemmesider for komikerne.
I stedet vil Funny Business Inc anvende dem til at linke ind til komikernes profil på booking-bureauets egen hjemmeside, fbi.dk.
Sagen er ikke enestående. For eksempel blev komikeren Jan Gintbergs ellers gamle domæne jangintberg.dk fluks overtaget af en polak, der bor i Luxembourg, da han for nyligt ikke fik betalt regningen for domænet i tide. Nu har Jan Gintberg istedet købt jangintberg.com.
- Den sag har vi undervejs i klagenævnet. Polakken har åbenbart fundet en smart måde at finde ledige domæner på. Men det kan jo ikke være rigtigt, at man sådan kan snuppe en af de to eneste jangintberg-domæner, der findes, så den vil vi have tilbage. Også selv om Jan synes, at det er skægt, siger Martin Weltz.