Først var den der. Så blev den aflyst. Og nu er den der igen.
Softwareselskabet Computer Associates slår nu igen portene op for partnerkonferencen CA World 2005, som selskabet ellers tidligere har aflyst.
Oprindelige skulle konferencen have fundet sted i slutningen af april i den amerikanske delstat Florida. Computer Associates meddelte imidlertid i november sidste år, at denne konference var aflyst.
Aflysningen hang sammen med den regnskabskandale, der har ramt Computer Associates og tvunget store dele af ledelsen til at forlade firmaet.
Nu meddeler Computer Associates, at CA World alligevel finder sted - men nu i november, hvor konferencen løber af stablen i Las Vegas.
Brugerkonferencen har typisk tiltrukket mere end 10.000 udviklere, kunder, journalister og analytikere, som har hørt om Computer Associtates produkter, strategier og andet.
Computer Associates meddelte i forbindelse med den nu afblæste aflysning af CA World 2005 i november, at tiden skulle bruges til at transformere og modernisere CA World, så konferencen i højere grad skal anvendes til at præsentere dets partnerskaber og fremhæve det som et førende selskab.