Kritik af teleanalytiker i dobbeltrolle

Socialdemokraterne kritiserer IT- og Telestyrelsen for at bruge teleanalytiker Michael Moesgaard Andersen til at sammenligne bredbåndspriserne i EU. Partiet mener, han har en dobbeltrolle som medejer af et teleselskab. Ministeren kræver nu rapporten til ny høring, selvom Telestyrelsen afviser kritikken.

Teleanalytiker Michael Moesgaard Andersen er ikke bare teleanalytiker i firmaet Andersen Advisory Group, men også medejer af firmaet V2tel, der tjener penge på at sælge IP-telefoni til små- og mellemstore firmaer.

Den dobbeltrolle angribes af Socialdemokraterne, som mener, at IT- og Telestyrelsen begik en fejl ved at bruge ham til den rapport, som sidste år viste, at de danske priser på bredbånd er blandt Europas dyreste.

Rapporten danner grundlag for de anbefalinger for et indgreb på det danske marked, som IT- og Telestyrelsen i næste måned bringer videre til videnskabsminister Helge Sander (V) og Folketinget.

- Det er meget uheldigt, at rapporten er blevet til på den måde. Der er jo tale om en åbenbar interessekonflikt, og det dur ikke. Som politikere er det vigtigt, at vi kan stole på lødigheden af de ekspertråd, vi modtager, siger it-ordfører Thomas Adelskov (S).

Afviser kritik

Selv stiller Michael Moesgaard Andersen sig uforstående over for kritikken fra Socialdemokraterne.

- Det var oplyst, da jeg gik ind i opgaven, hvilke investeringer jeg har i forskellige firmaer. Det har ligget helt klart fra starten. Jeg ser ikke selv den interessekonflikt, siger han.

Han oplyser, at han siden 2003 har været medejer af V2tel, hvor han også er bestyrelsesformand.

Computerworld har fået aktindsigt i arbejdet bag rapporten, som blev bestilt af Helge Sander sidste år, efter tal fra Danmarks Statistik viste, at de danske bredbåndspriser er blandt de højeste i Danmark.

Dokumenter viser, at Michael Moesgaard Andersen har fået 200.000 kroner for at koordinere indsamlingen af data, men ifølge ham er de fleste af pengene gået til samarbejdspartneren IDC Nordic.

- Jeg har fået langt den mindste del af det, så jeg har ikke tjent penge på det, siger han.

Han peger endvidere på, at han blot stod for at indsamle data.

Telestyrelsens anbefalinger

Det har herefter været IT- og Telestyrelsens opgave at bruge tallene til at skabe den rapport, som skulle lande på Helge Sanders bord i næste uge.

- IT- og Telestyrelsen har selv analyseret på årsagerne og er selv kommet frem til anbefalinger. Jeg har ikke en gang set dem, eller diskuteret dem og er ikke bekendt med dem. Det har ikke været en del af vores opgave, siger Michael Moesgaard Andersen.

Ifølge et brev, som Computerworld er i besiddelse af, fra 23. juni 2004 fra IT- og Telestyrelsen, har det dog været Michael Moesgaard Andersens opgave at afdække årsagerne til det eventuelle højere prisniveau i Danmark.

Han har samtidig stået for at gennemgå, sammenskrive og fortolke de høringssvar, der er indkommet til udkastet til rapporten.

Hos IT- og Telestyrelsen afviser man, at Michael Moesgaard Andersen har været farvet, fordi han er medejer af V2tel.

Direktør Jørgen Abild Andersen siger, at Andersen Advisory Group kun har stået for at indsamle data, mens telestyrelsen står for den kvalitative del og anbefalingerne til ministeren.

- Det er kun det faktuelle grundlag, Michael Moesgaard Andersen er involveret i, og fakta er nu engang, som de er, siger han.

Minister kræver ny høring

Alligevel har diskussionen om sagen fredag fået Helge Sande til at gribe ind.

- For at fjerne enhver tvivl om det faktuelle grundlag for vores analyse er det i dag besluttet af ministeren, at denne fakta-del skal sendes ud i ny høring, fordi vi ikke vil have, at der skal herske nogen form for usikkerhed om tingene, fortæller Jørgen Abild Andersen.

Hans ambition er nu, at den endelige rapport ligger på ministerens bord inden udgangen af april.

Hos Socialdemokraterne mener it-ordfører Thomas Adelskov, at Helge Sander skal gå videre end bare en ny høringsrunde.

- Jeg mener, at Helge Sander bør sætte sig ned og lave retningslinjer for, hvordan man benytter eksterne rådgivere. En del af de retningslinjer vil selvfølgelig være ikke at stille nogen i sådan en dobbeltrolle, siger han.

Michael Moesgaard Andersen er tidligere blevet kritiseret for at medvirke til en rapport, der viste at CBB Mobil - som han selv ejede en del af - var det billigste mobilselskab.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S