Kritik af teleanalytiker i dobbeltrolle

Socialdemokraterne kritiserer IT- og Telestyrelsen for at bruge teleanalytiker Michael Moesgaard Andersen til at sammenligne bredbåndspriserne i EU. Partiet mener, han har en dobbeltrolle som medejer af et teleselskab. Ministeren kræver nu rapporten til ny høring, selvom Telestyrelsen afviser kritikken.

Teleanalytiker Michael Moesgaard Andersen er ikke bare teleanalytiker i firmaet Andersen Advisory Group, men også medejer af firmaet V2tel, der tjener penge på at sælge IP-telefoni til små- og mellemstore firmaer.

Den dobbeltrolle angribes af Socialdemokraterne, som mener, at IT- og Telestyrelsen begik en fejl ved at bruge ham til den rapport, som sidste år viste, at de danske priser på bredbånd er blandt Europas dyreste.

Rapporten danner grundlag for de anbefalinger for et indgreb på det danske marked, som IT- og Telestyrelsen i næste måned bringer videre til videnskabsminister Helge Sander (V) og Folketinget.

- Det er meget uheldigt, at rapporten er blevet til på den måde. Der er jo tale om en åbenbar interessekonflikt, og det dur ikke. Som politikere er det vigtigt, at vi kan stole på lødigheden af de ekspertråd, vi modtager, siger it-ordfører Thomas Adelskov (S).

Afviser kritik

Selv stiller Michael Moesgaard Andersen sig uforstående over for kritikken fra Socialdemokraterne.

- Det var oplyst, da jeg gik ind i opgaven, hvilke investeringer jeg har i forskellige firmaer. Det har ligget helt klart fra starten. Jeg ser ikke selv den interessekonflikt, siger han.

Han oplyser, at han siden 2003 har været medejer af V2tel, hvor han også er bestyrelsesformand.

Computerworld har fået aktindsigt i arbejdet bag rapporten, som blev bestilt af Helge Sander sidste år, efter tal fra Danmarks Statistik viste, at de danske bredbåndspriser er blandt de højeste i Danmark.

Dokumenter viser, at Michael Moesgaard Andersen har fået 200.000 kroner for at koordinere indsamlingen af data, men ifølge ham er de fleste af pengene gået til samarbejdspartneren IDC Nordic.

- Jeg har fået langt den mindste del af det, så jeg har ikke tjent penge på det, siger han.

Han peger endvidere på, at han blot stod for at indsamle data.

Telestyrelsens anbefalinger

Det har herefter været IT- og Telestyrelsens opgave at bruge tallene til at skabe den rapport, som skulle lande på Helge Sanders bord i næste uge.

- IT- og Telestyrelsen har selv analyseret på årsagerne og er selv kommet frem til anbefalinger. Jeg har ikke en gang set dem, eller diskuteret dem og er ikke bekendt med dem. Det har ikke været en del af vores opgave, siger Michael Moesgaard Andersen.

Ifølge et brev, som Computerworld er i besiddelse af, fra 23. juni 2004 fra IT- og Telestyrelsen, har det dog været Michael Moesgaard Andersens opgave at afdække årsagerne til det eventuelle højere prisniveau i Danmark.

Han har samtidig stået for at gennemgå, sammenskrive og fortolke de høringssvar, der er indkommet til udkastet til rapporten.

Hos IT- og Telestyrelsen afviser man, at Michael Moesgaard Andersen har været farvet, fordi han er medejer af V2tel.

Direktør Jørgen Abild Andersen siger, at Andersen Advisory Group kun har stået for at indsamle data, mens telestyrelsen står for den kvalitative del og anbefalingerne til ministeren.

- Det er kun det faktuelle grundlag, Michael Moesgaard Andersen er involveret i, og fakta er nu engang, som de er, siger han.

Minister kræver ny høring

Alligevel har diskussionen om sagen fredag fået Helge Sande til at gribe ind.

- For at fjerne enhver tvivl om det faktuelle grundlag for vores analyse er det i dag besluttet af ministeren, at denne fakta-del skal sendes ud i ny høring, fordi vi ikke vil have, at der skal herske nogen form for usikkerhed om tingene, fortæller Jørgen Abild Andersen.

Hans ambition er nu, at den endelige rapport ligger på ministerens bord inden udgangen af april.

Hos Socialdemokraterne mener it-ordfører Thomas Adelskov, at Helge Sander skal gå videre end bare en ny høringsrunde.

- Jeg mener, at Helge Sander bør sætte sig ned og lave retningslinjer for, hvordan man benytter eksterne rådgivere. En del af de retningslinjer vil selvfølgelig være ikke at stille nogen i sådan en dobbeltrolle, siger han.

Michael Moesgaard Andersen er tidligere blevet kritiseret for at medvirke til en rapport, der viste at CBB Mobil - som han selv ejede en del af - var det billigste mobilselskab.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S