Danske IO: Bono-tilbud er en stor mulighed

Danske IO Interactive ser store perspektiver i fremover at være ejet af Bono-selskabet Elevation Partners, der kommer med en helt anden forståelse for de rammer, som et kreativt producerende selskab skal arbejde under end en finansorienteret ejer. Der er dog stadig hurdler, inden handlen er en realitet.

Danske IO Interactive, der står bag spilsuccesen Hitman, er yderst begejstret for udsigten til, at Elevation Partners med rocksangeren Bono i ejerkredsen overtager det kriseramte britiske moderselskab Eidos - og dermed det danske selskab.

Med folk som Bono samt den tidligere Electronic Arts-direktør John Riccitiello i ejerkredsen vil IO Interactive nemlig komme til at stå i den ejendommelige situation for et kreativt selskab at være ejet af kreative folk med forståelse for kreativ udvikling.

Det er en sjældenhed i den finansfokuserede spilverden, hvor der bliver omsat for store milliardbeløb.

Fantastisk spændende

- Det er fantastisk spændende og en stor mulighed for os, at de nye ejere er kreative mennesker med mange penge, som for længe siden er lykkedes finansielt, siger Janos Flösser, administrerende direktør i IO Interactive.

Elevation Partners har da også allerede erklæret, at selskabet straks vil ophæve afhængigheden af kvartals- og halvårsregnskaber, som der i den finansielle verden er meget stor fokus på.

Det sker for at give rum og luft til den kreative proces, ligesom de har forståelse for, at udvikling ikke kun handler om penge - men også om sparring, udsyn og en ide om, hvilket publikum, man vil nå

De ting bliver opfyldt med Elevation Partners, mener Janos Flösser.

- Vi får meget mere ro til udvikling og planlægning af vores nye spiludgivelser og til at pleje det kreative potentiale. Kreative selskaber fungerer ofte meget dårligt under de rammer, som sættes af finansverdenen. Man kan jo ikke udgive spil i forhold til kvartalsregnskaberne, og derfor kommer man lynhurtigt på kollisionskurs, siger han.

Hemmeligt besøg
Bono besøgte for nylig i al hemmelighed IO Interactive på Kalvebods Brygge i København. Det skete for at snuse, lytte og se nærmere på den kreative stemning, der hersker i huset.

Dengang gik samtalen på, at den irske sanger havde et ønske om at komme ind på spilmarkedet, som han ifølge Janos Flösser finder fascinerende og ser mange muligheder i.

- Han har en ret klar ide om, hvad han vil med det, og det er noget, der er ligeså stort, skørt og smukt som alt det andet, han har beskæftiget sig med. Det er i høj grad en mand, der er drevet af idealisme og ideer, siger Janos Flösser.

Han understreger, at der fortsat er hurdler, inden købet er en realitet. Indtil Eidos' aktionærer endeligt accepterer handlen, kan Elevation Partners blive overtrumfet af andre interesserede bydere.

Men det håber Janos Flösser ikke sker.

- Jeg kunne meget godt tænke mig, at det her kørte igennem. Jeg er superbegejstret, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS