Ny direktør skubber Mesh mod udlandet

Efter en spæd start, kapitalindsprøjtning og udskiftning af direktøren er Mesh-Technologies fra Odense, der udvikler software til klyngecomputere, ved at få skruen i vandet herhjemme. Nu vil selskabet ud på det udenlandske marked.

Efter en længere udviklingsfase og udskiftning af selskabets administrerende direktør har odensianske Mesh-Technologies nu de første produkter til forbedring af klyngecomputeres ydeevne på markedet.

Virksomheden skiftede i oktober ud på posten som administrerende direktør, hvor Søren Frandsen Nielsen afløste Allan Hansen, der har været med siden etableringen af virksomheden i 2003.

Målet for den nye administrerende direktør er at øge fokus på salget af virksomhedens løsninger.

- Efter en opstartsperiode med udvikling af vores produkter har vi i begyndelsen af året leveret løsninger til de første kunder, og den udvikling skal styrkes fremover, siger Søren Frandsen Nielsen.

Lille dansk marked

Mesh har blandt andet leveret løsninger til Risø, Novo Nordisk og til det teknologiske serviceinstitut DHI, der alle har behov for kraftig computer-regnekraft.

Med løsningerne fra Mesh har virksomhederne fået forenet ydeevne på en række almindelige computere, så de fungerer som et billigt alternativ til supercomputere.

I Danmark er behovet for Mesh-løsningernes kraftige regnekapacitet begrænset til forholdsvis få brancher inden for eksempelvis bioteknologi, vindmølleindustrien og finanssektoren.

- Vi er kommet godt fra start, men er en nichevirksomhed med et forholdsvis lille marked i Danmark. Som jeg ser det, skal vi derfor hurtigst mulig ud over landets grænser, men vi har endnu ikke besluttet efter hvilken model, det skal ske, siger Søren Frandsen Nielsen, der blandt andet er på udkig efter nye samarbejdspartnere.

Dansk venture-støtte

Mesh-Technologies er etableret i Odense i foråret 2003 af en gruppe tidligere it-studerende fra Odense Universitet.

Virksomheden er baseret på en videreudvikling af de tidligere studerendes softwareteknologi, der gør det muligt at bygge billige supercomputere med stor regnekraft.

Teknologien er blandt andet udviklet under opbygningen af de store superklynger, der er opstillet på Syddansk Universitet. Løsningernes såkaldt grid-teknologi gør det muligt at koble flere maskiner sammen i et højhastighedsnetværk og kan måle sig med store supercomputere i rå regnekraft.

Venturefonden Syddansk Venture har i opstartsfasen støttet Mesh-Technologies med et million-beløb, der har gjort det muligt at videreudvikle teknologien til de nuværende kommercielle løsninger.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S