Ny direktør skubber Mesh mod udlandet

Efter en spæd start, kapitalindsprøjtning og udskiftning af direktøren er Mesh-Technologies fra Odense, der udvikler software til klyngecomputere, ved at få skruen i vandet herhjemme. Nu vil selskabet ud på det udenlandske marked.

Efter en længere udviklingsfase og udskiftning af selskabets administrerende direktør har odensianske Mesh-Technologies nu de første produkter til forbedring af klyngecomputeres ydeevne på markedet.

Virksomheden skiftede i oktober ud på posten som administrerende direktør, hvor Søren Frandsen Nielsen afløste Allan Hansen, der har været med siden etableringen af virksomheden i 2003.

Målet for den nye administrerende direktør er at øge fokus på salget af virksomhedens løsninger.

- Efter en opstartsperiode med udvikling af vores produkter har vi i begyndelsen af året leveret løsninger til de første kunder, og den udvikling skal styrkes fremover, siger Søren Frandsen Nielsen.

Lille dansk marked

Mesh har blandt andet leveret løsninger til Risø, Novo Nordisk og til det teknologiske serviceinstitut DHI, der alle har behov for kraftig computer-regnekraft.

Med løsningerne fra Mesh har virksomhederne fået forenet ydeevne på en række almindelige computere, så de fungerer som et billigt alternativ til supercomputere.

I Danmark er behovet for Mesh-løsningernes kraftige regnekapacitet begrænset til forholdsvis få brancher inden for eksempelvis bioteknologi, vindmølleindustrien og finanssektoren.

- Vi er kommet godt fra start, men er en nichevirksomhed med et forholdsvis lille marked i Danmark. Som jeg ser det, skal vi derfor hurtigst mulig ud over landets grænser, men vi har endnu ikke besluttet efter hvilken model, det skal ske, siger Søren Frandsen Nielsen, der blandt andet er på udkig efter nye samarbejdspartnere.

Dansk venture-støtte

Mesh-Technologies er etableret i Odense i foråret 2003 af en gruppe tidligere it-studerende fra Odense Universitet.

Virksomheden er baseret på en videreudvikling af de tidligere studerendes softwareteknologi, der gør det muligt at bygge billige supercomputere med stor regnekraft.

Teknologien er blandt andet udviklet under opbygningen af de store superklynger, der er opstillet på Syddansk Universitet. Løsningernes såkaldt grid-teknologi gør det muligt at koble flere maskiner sammen i et højhastighedsnetværk og kan måle sig med store supercomputere i rå regnekraft.

Venturefonden Syddansk Venture har i opstartsfasen støttet Mesh-Technologies med et million-beløb, der har gjort det muligt at videreudvikle teknologien til de nuværende kommercielle løsninger.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job