Ny direktør skubber Mesh mod udlandet

Efter en spæd start, kapitalindsprøjtning og udskiftning af direktøren er Mesh-Technologies fra Odense, der udvikler software til klyngecomputere, ved at få skruen i vandet herhjemme. Nu vil selskabet ud på det udenlandske marked.

Efter en længere udviklingsfase og udskiftning af selskabets administrerende direktør har odensianske Mesh-Technologies nu de første produkter til forbedring af klyngecomputeres ydeevne på markedet.

Virksomheden skiftede i oktober ud på posten som administrerende direktør, hvor Søren Frandsen Nielsen afløste Allan Hansen, der har været med siden etableringen af virksomheden i 2003.

Målet for den nye administrerende direktør er at øge fokus på salget af virksomhedens løsninger.

- Efter en opstartsperiode med udvikling af vores produkter har vi i begyndelsen af året leveret løsninger til de første kunder, og den udvikling skal styrkes fremover, siger Søren Frandsen Nielsen.

Lille dansk marked

Mesh har blandt andet leveret løsninger til Risø, Novo Nordisk og til det teknologiske serviceinstitut DHI, der alle har behov for kraftig computer-regnekraft.

Med løsningerne fra Mesh har virksomhederne fået forenet ydeevne på en række almindelige computere, så de fungerer som et billigt alternativ til supercomputere.

I Danmark er behovet for Mesh-løsningernes kraftige regnekapacitet begrænset til forholdsvis få brancher inden for eksempelvis bioteknologi, vindmølleindustrien og finanssektoren.

- Vi er kommet godt fra start, men er en nichevirksomhed med et forholdsvis lille marked i Danmark. Som jeg ser det, skal vi derfor hurtigst mulig ud over landets grænser, men vi har endnu ikke besluttet efter hvilken model, det skal ske, siger Søren Frandsen Nielsen, der blandt andet er på udkig efter nye samarbejdspartnere.

Dansk venture-støtte

Mesh-Technologies er etableret i Odense i foråret 2003 af en gruppe tidligere it-studerende fra Odense Universitet.

Virksomheden er baseret på en videreudvikling af de tidligere studerendes softwareteknologi, der gør det muligt at bygge billige supercomputere med stor regnekraft.

Teknologien er blandt andet udviklet under opbygningen af de store superklynger, der er opstillet på Syddansk Universitet. Løsningernes såkaldt grid-teknologi gør det muligt at koble flere maskiner sammen i et højhastighedsnetværk og kan måle sig med store supercomputere i rå regnekraft.

Venturefonden Syddansk Venture har i opstartsfasen støttet Mesh-Technologies med et million-beløb, der har gjort det muligt at videreudvikle teknologien til de nuværende kommercielle løsninger.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S