Debitel køber Goip og satser på IP-telefoni

Mobilselskabet Debitel har købt både teknologi og danske kunder fra selskabet Goip, der sælger bredbåndstelefoni. Stifter Ivan Sølvason, der også stod bag skærmtrolden Hugo, vil i stedet koncentrere sig om at sælge Goips koncept i udlandet.

Mindre end syv måneder efter, at Ivan Sølvason skabte teleselskabet Goip, sælger han nu de danske aktiviteter til mobilselskabet Debitel for selv at koncentrere sig om udlandet.

Dermed overtager Debitel tre ansatte og omkring 1.000 IP-telefonikunder, som markerer et helt nyt forretningsområde for selskabet. Her er ambitionen 100.000 kunder inden for tre år.

- Vi har 400.000 kunder. Tænk på, hvilken distribution vi er inde i. Vi sælger i dag ganske mange abonnementer via internettet, så det ligger godt til os, siger Per Lyngbak Nielsen, der er administrerende direktør for Debitel.

Han ønsker ikke at oplyse købsprisen, men det er angiveligt et mindre millionbeløb.

Stifter satser udenlandsk

Debitels overtagelse af Goip betyder ikke, at stifteren Ivan Sølvason dermed dropper markedet for IP-telefoni.

I stedet tager han Goips koncept til udlandet, hvor han gennem selskabet Go IP International vil sælge en færdig løsning til selskaber, som vil tilbyde IP-telefoni.

- Jeg vil gå ud og sætte en platform op for andre teleselskaber i udlandet, for eksempel for et kabel-tv-selskab, der vil sælge IP-telefoni til sine kunder, siger Ivan Sølvason, der er mest kendt for at have skabt skærmtrolden Hugo.

Igennem en kontakt i et amerikansk selskab har han fået en liste med 200 potentielle kunder. Selv bliver Ivan Sølvason hovedaktionær i Go IP International, der får i alt fem partnere.

I Danmark bruger Jubii i forvejen Goips systemer til at sælge IP-telefoni, men det ansvar flyttes fremover til Debitel.

Samme priser

Hos Debitel vil man i mellemtiden fortsætte med at sælge Goips produkt til de samme priser, som hidtil har været gældende.

Ifølge Per Lyngbak Nielsen er konkurrencen på markedet for IP-telefoni allerede meget hård, og han forventer ikke stor vækst i 2005.

- De to væsentlige faktorer, som får det her til at rulle, er først, at TDC lægger sine store markedsføringsmuskler i. Det næste er, at vi ophævet kravet om bærelinje, så man slipper for at betale til TDC, siger han.

Når markedet først tager fart, gælder det for Debitel om at skabe tilstrækkelig mængde i kundemassen.

- Når du tager 10 øre i minuttet inklusive moms, så skal der millioner af minutter til, for at det løber rundt, siger Per Lyngbak Nielsen.

Ifølge ham vil der nok være en vis form for samarbejde mellem Debitel og Ivan Sølvason, selvom de to i princippet har retten til Goip-navnet i hvert deres geografiske område.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S