Fildeling på Internet2 ramt af sagsanlæg

Organisationerne for den amerikanske film- og pladebranche har valgt at slå ned på studerende, der benytter det lukkede netværk kendt som Internet2 til at dele film og musik. De studerende beskyldes for at dele knap 100 terabyte data på det interne netværk.

En fildelingstjeneste på det lukkede højhastigheds-netværk Internet2 er nu målet for sagsanlæg fra den amerikanske pladebranches organisation, RIAA, og filmbranchens organisation, MPAA.

Internet2 er et lukket netværk, som en række universiteter har bygget for at understøtte universitetsforskning.

Ifølge MPAA har de studerende følt sig sikre på det lukkede netværk og derfor brugt fildelingstjenesten I2hub til at udveksle film og musik beskyttet af ophavsret. Mandag var der på fildelingstjenesten 7.070 brugere, som delte 99,2 terabyte data.

- I2hub har af en eller anden årsag været opfattet som et sikkert sted at deltage i ulovlige aktiviteter, siger Dan Glickman, der står i spidsen for MPAA.

Musikbranchens organisation RIAA vil køre retssager mod 405 studerende, mens MPAA endnu ikke har løftet sløret for, hvor mange studerende der rammes af sagsanlæg.

Folkene bag fildelingstjenesten I2hub har som følge af sagsanlæggene meldt klart ud, at de ikke støtter krænkelser af ophavsretten.

- Studerende over hele kloden bruger I2hub af mange årsager - hjælp til hjemmearbejde, eksamensoverblik, ideudveksling, og nogen har endda fundet deres bedre halvdel gennem netværket, siger Wayne Chang, chef for I2hub-organisationen.

Ifølge brancheorganisationerne gør Internet2-netværket det muligt at hente en spillefilm på omkring fem minutter, mens det tager en time eller længere, hvis man benytter en ADSL-forbindelse.

Hverken RIAA eller MPAA ønsker at oplyse, hvordan de identificerer brugerne af I2hub eller andre fildelingstjenester, da de mener, at det vil skade deres mulighed for at bruge metoderne i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S