Salgsrygter forgylder TDC-aktionærer

Vedholdende spekulationer i, at danske TDC er på vej til at blive købt, har sendt aktiekursen i vejret. Ingen købere har meldt sig endnu, men alligevel vurderer analytikere, at rygterne alene kan presse aktiekursen endnu højere op.

Vedholdende rygter om, at det tidligere danske telemonopol, TDC, atter kan være på vej til at blive opkøbt af udenlandske investorer får aktiekursen til at stige.

Til trods for nedadgående kurser over hele det danske KFX-index steg TDC's aktiekurs mandag med mere end fire procent.

Det sker efter, at det i sidste uge begyndte at svirre med rygter omkring et muligt salg af telegiganten.

TDC er kommet nærmere et opkøb, efter det på selskabets generalforsamling blev besluttet at fjerne en bestemmelse, der forhindrede en investor i at eje mere end 9,5 procent af aktierne.

I juni sidste år solgte amerikanske SBC sine aktier i selskabet og overdrog dermed kontrollen til TDC selv.

Efter fjernelsen af klausulen, der forhindrede bestemmende enkeltaktionærer i selskabet, er TDC atter kommet i søgelyset som købsobjekt for udenlandske investorer.

Aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank vurderer over for Morgenavisen Jyllands-Posten, at TDC's aktie kan stige yderligere i værdi alene på baggrund af salgsrygterne.

TDC's aktiekurs har været støt stigende, siden amerikanske SBC sidste år solgte sin andel af aktierne med betydelige rabatter.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere