Orange-fusion koster dyrt for Telia Danmark

Udgifterne til at slå Orange og Telia sammen i Danmark rammer nu Telia på bundlinjen, som bød på et stort milliontab i første kvartal af 2005. Meddelelsen om, at Orange bliver til Telia, har sendt reklamebudgettet helt i top.

Det har øget salget voldsomt, men samtidigt kostet på bundlinjen, at Telia er i gang med at opdrage Orange-kunderne til at være del af et nyt selskab.

Årets første kvartal for det fusionerede teleselskab bød således på et underskud på knap 115 millioner kroner, mere end dobbelt så stort som i samme kvartal sidste år.

Opkøbet af Orange betyder til gengæld, at omsætningen i samme periode er steget med næsten 80 procent til 1,36 milliarder kroner.

En del af de øgede omkostninger skyldes den massive reklamekampagne, som Telia fører i de danske medier for at oplyse om, Orange fra og med april er blevet til Telia.

Den seneste opgørelse fra TNS Media Intelligence/Gallup viser således også, at Telia er det selskab i Danmark, der de seneste fire uger har brugt flest annoncekroner.

Kvartalsregnskabet afslører ikke, om fusionen kommer til at betyde kundeflugt, da Orange-navnet først blev droppet i denne måned. Man kan dog se, at Telia ved udgangen af marts havde 1,1 million mobilkunder i Danmark, hvilket er et lille fald i forhold til kvartalet før.

På koncernplan steg omsætningen en smule for Telia til knap 17 milliarder kroner, mens kvartalsoverskuddet lød på 2,9 milliarder kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere