Stor sårbarhed i Googles hjemmehøjttalere: Hackere har kunnet smuglytte til samtaler

En sårbarhed i Google Home-højtalere har gjort, at hackere har kunne lytte med, når brugerne har talt til højtaleren. Efterforskeren, der opdagede fejlen har nu modtaget en stor dusør.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Cybersikkerhedsefterforsker Matt Kunze har modtaget en dusør på 107.500 dollar – svarende til 748.439 kroner – for at have opsporet en fejl i Google Home speaker.

Fejlen "tillod en angriber i trådløs nærhed at installere en 'bagdørs'-konto på enheden, hvilket gjorde det muligt for dem at sende kommandoer til den eksternt over internettet, få adgang til dens mikrofon-feed og foretage vilkårlige HTTP-anmodninger inden for offerets LAN," lyder det fra efterforskeren.

Det skriver flere medier heriblandt Thehackernews.

Hackere kunne installere backdoors og styre enhederne eller bruge dem som aflytningsenheder.

Det sker ved ondsindede anmodninger mod wifi, som giver hackerne adgang til enhederne, og her kunne Google Home-softwarearkitekturen udnyttes til at tilføje en Google-brugerkonto til målets hjemmeautomatiseringsenhed.

Efter offentliggørelse af fejlen til Google 8. januar 2021 blev fejlen lappet af Google tilbage i april.

"Det eneste, offeret kan bemærke, er, at enhedens LED'er lyser konstant blåt, men de ville nok bare antage, at det opdaterer firmwaren eller noget," sagde Kunze ifølge mediet og fortsatte:

"Under et opkald pulserer LED'erne ikke, som de normalt gør, når enheden lytter, så der er ingen indikation af, at mikrofonen er åben."

Det fremgår dog ikke, at fejlen skulle være blevet benyttet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job