MitID-overgang har kostet danske kommuner ekstraregning på op mod 100 millioner kroner

Danske kommuner har brugt så mange penge på at hjælpe borgere med det nye MitID, at nogle kommuner har været nødt til at spare på velfærden.

Artikel top billede

(Foto: Screenshot / Rasmus Ferdinand Ginman)

Det har langt fra været gnidningsfrit for landets kommuner at sikre og assistere borgerne med at komme over på MitID.

På landsplan har det kostet op mod 100 millioner kroner, vurderer Kommunernes Landsforening (KL) over for Avisen Danmark.

Det er penge, der blandt andet er gået til vikarer, overarbejdsbetaling, revision, kurser og oplæring, og som hos mange kommuner har været en ekstraordinær budgetpost, man ikke havde regnet med.

Avisen Danmark har spurgt samtlige kommuner om deres omkostninger i forbindelse med implementering af MitID.

Af 82 besvarelser står det klart, at hele 73 kommuner har haft udgifter udover det sædvandelige budget i Borgerservice.

Størst er ekstraregning hos Københavns og Aarhus Kommune med henholdsvis 9,4 og 6,3 millioner kroner brugt på MitID-overgangen.

Samtidig melder mange kommuner tilbage, at det var uklart, hvad opgaven egentlig ville indebære og kræve.

Pengene skal findes fra et andet område

Til Avisen Danmark siger Niels Jørgen Mau Pedersen, ekspert i kommunal økonomistyring og projektchef i det nationale forskningscenter for Velfærd, VIVE, at selvom 100 millioner kroner er et lille tal sammenlignet med budgettet for 98 kommuner har det betydning.

"Men det ændrer ikke på, at det kan være mange penge for den enkelte kommune, og konsekvensen er altid, at pengene jo så skal tages fra et andet område, det kan man ikke komme udenom," siger han.

Af økonomiaftalen for 2023 fik kommunerne samlet 11,1 millioner kroner i kompensation i forbindelse med MitID-implementeringen i 2022.

At der har været nok at se til med at hjælpe danskere med at få styr på MitID underbygges af, at mange simpelthen er af den overbevisning, at det ikke er en særlig god løsning.

I en undersøgelse fra Rambøll og Dansk IT svarer 26 procent af de adspurgte, at MitID er en dårlig løsning.

"Udrulningen af MitID kom dårligt fra start. Selvom alle danskere efter planen skulle være på MitID med udgangen af oktober, mangler 300.000-500.000 danske borgere i ind- og udland stadig at få nationens nye digital adgangskort," udtate Asger Højen Danielsen, senior manager hos Rambøll Consulting, i den forbindelse.

"Endnu værre er det, at en ganske stor gruppe, som har taget app’en i brug, ikke synes om den. Det er yderst uheldigt for en så central del af det digitale Danmark, som kan og skal være tilgængelig for alle danskere over 13 år."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS