Google udsætter ansattes årsbonus efter overgang til nyt system

Googles ansatte skal være tålmodige, for de kommer ikke til at få 100 procent af deres årsbonus med det samme, som de ellers plejer at gøre.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Google udsætter en del af deres medarbejderes årsbonus, efter tech-giganten er gået over til et nyt performance management-system.

Det skriver Reuters.

Virksomheden vil udbetale 80 procent af årsbonussen til de medarbejdere, der er berettigede, mens resten af bonussen vil blive betalt i de kommende måneder.

Det fortæller en talsperson til Reuters.

Ifølge talspersonen blev meldingen meldt ud til de ansatte sidste år.

Udviklingen kommer, efter flere tech-virksomheder forsøger at begrænse deres udgifter grundet et stadig mere stillestående marked samt sværere økonomiske omstændigheder.

Men nu skal medarbejderne altså vente på 20 procent af deres bonus i marts eller april.

Fremover vil årsbonussen blive udbetalt i marts.

Google har almindeligvis udbetalt 100 procent af årsbonussen i januar måned.

12.000 skal fyres

Den økonomiske krise er til at tage at føle på for tech-giganten.

Google-koncernen Alphabet oplyste i sidste uge, at virksomheden índen for den nærmeste tid skal gennemføre virksomhedens største fyringsrunde nogensinde.

Her lød det, at virksomheden skal reducere den samlede medarbejderstab med seks procent.

Det svarer til 12.000 stillinger, som den store organisation fjerner fra jordens overflade.

Fyringerne kommer til at ramme bredt verden over i de lande, hvor Google og Alphabet er til stede.

Google har herhjemme omkring 150 medarbejdere.

Overføres målet om at reducere med seks procent lige over, svarer det til, at Google i Danmark skal af med ni stillinger.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job