Google udsætter ansattes årsbonus efter overgang til nyt system

Googles ansatte skal være tålmodige, for de kommer ikke til at få 100 procent af deres årsbonus med det samme, som de ellers plejer at gøre.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Google udsætter en del af deres medarbejderes årsbonus, efter tech-giganten er gået over til et nyt performance management-system.

Det skriver Reuters.

Virksomheden vil udbetale 80 procent af årsbonussen til de medarbejdere, der er berettigede, mens resten af bonussen vil blive betalt i de kommende måneder.

Det fortæller en talsperson til Reuters.

Ifølge talspersonen blev meldingen meldt ud til de ansatte sidste år.

Udviklingen kommer, efter flere tech-virksomheder forsøger at begrænse deres udgifter grundet et stadig mere stillestående marked samt sværere økonomiske omstændigheder.

Men nu skal medarbejderne altså vente på 20 procent af deres bonus i marts eller april.

Fremover vil årsbonussen blive udbetalt i marts.

Google har almindeligvis udbetalt 100 procent af årsbonussen i januar måned.

12.000 skal fyres

Den økonomiske krise er til at tage at føle på for tech-giganten.

Google-koncernen Alphabet oplyste i sidste uge, at virksomheden índen for den nærmeste tid skal gennemføre virksomhedens største fyringsrunde nogensinde.

Her lød det, at virksomheden skal reducere den samlede medarbejderstab med seks procent.

Det svarer til 12.000 stillinger, som den store organisation fjerner fra jordens overflade.

Fyringerne kommer til at ramme bredt verden over i de lande, hvor Google og Alphabet er til stede.

Google har herhjemme omkring 150 medarbejdere.

Overføres målet om at reducere med seks procent lige over, svarer det til, at Google i Danmark skal af med ni stillinger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S