Apple opgraderer sikkerheden i din iPhone: Nu får iOS en vigtig sikkerhedsfunktion

Med to-faktor sikkerhedsmodul er det nye iOS og iPadOS sikrere end nogensinde.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Apple er klar med en vigtig overhaling til selskabets styreystem til iPhones og iPads. iOS og iPadOS slippes nu løs i en version 16.3.

Selvom der blot er tale om en punktlancering, bringer den nye software nye features, som kan vise sig at blive afgørende for brugerne.

Den helt store feature i det nye systemsoftware er understøttelsen af Apples nye sikkerhedsnøgler, som gør det muligt at anvende to-faktor sikkerhed ved Apple ID logins.

Med to-faktor sikkerhed øges sikkerheden online og ved brug af tjenester betragteligt, da det yder ekstra sikkerhed mod angreb såsom phishing og svindel, skriver Apple i sin dokumentation.

Den nye version af iOS og iPadOS kan hentes igennem enhedens ’Indstillinger’ app, under ’Generelt’, hvor undermenuen ’softwareopdatering’ findes.

Afgørende for Apples nye smart-højttaler

Apples nye version af iOS og iPadOS bliver også afgørende for kommende brugere af Apples nyligt annoncerede Homepod, som herhjemme står til at få salgsdebut en gang i foråret.

iOS og iPadOS 16.3 er nemlig født med understøttelse af den nye smarthøjttaler fra selskabet.

Sidste overhaling fra selskabet, iOS og iPadOS 16.2 udkom i december 2022, hvor det introducerede en stribe nye apps og features, såsom tegne og notes-app’en Freeform og Apple Music Sing.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT