Apple opgraderer sikkerheden i din iPhone: Nu får iOS en vigtig sikkerhedsfunktion

Med to-faktor sikkerhedsmodul er det nye iOS og iPadOS sikrere end nogensinde.

Artikel top billede

(Foto: Apple)

Apple er klar med en vigtig overhaling til selskabets styreystem til iPhones og iPads. iOS og iPadOS slippes nu løs i en version 16.3.

Selvom der blot er tale om en punktlancering, bringer den nye software nye features, som kan vise sig at blive afgørende for brugerne.

Den helt store feature i det nye systemsoftware er understøttelsen af Apples nye sikkerhedsnøgler, som gør det muligt at anvende to-faktor sikkerhed ved Apple ID logins.

Med to-faktor sikkerhed øges sikkerheden online og ved brug af tjenester betragteligt, da det yder ekstra sikkerhed mod angreb såsom phishing og svindel, skriver Apple i sin dokumentation.

Den nye version af iOS og iPadOS kan hentes igennem enhedens ’Indstillinger’ app, under ’Generelt’, hvor undermenuen ’softwareopdatering’ findes.

Afgørende for Apples nye smart-højttaler

Apples nye version af iOS og iPadOS bliver også afgørende for kommende brugere af Apples nyligt annoncerede Homepod, som herhjemme står til at få salgsdebut en gang i foråret.

iOS og iPadOS 16.3 er nemlig født med understøttelse af den nye smarthøjttaler fra selskabet.

Sidste overhaling fra selskabet, iOS og iPadOS 16.2 udkom i december 2022, hvor det introducerede en stribe nye apps og features, såsom tegne og notes-app’en Freeform og Apple Music Sing.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S