Cyberkriminelle på dark web lokker med lønninger på over 100.000 kroner

Cyberkriminelle ligner og fungerer mere og mere lovlydige virksomheder og forsøger via lukrative ansættelsespakker at tiltrække kyndige it-specialister.

Artikel top billede

Cyberkriminelle grupper ligner mere og mere almindelige virksomheder, når de lægger jobopslag op på dark web, hvor de tilbyder udviklere og hackere jobmuligheder, der blandt andet omfatter høje lønninger, ferie-fridage samt betaling under sygdom.

Det rapporterer Bleeping Computer baseret på en rapport fra Kaspersky.

Omkring 200.000 jobopslag på 155 dark web-sider er blevet analyseret i rapporten i perioden fra marts 2020 til juni 2022, hvor cyberkriminelle hackergrupper forsøger at hyre nye medarbejdere.

De er særligt interesseret i softwareudviklere, der søges i 61 procent af alle opslagene.

Interesserede kandidater bliver forsøgt at blive lokket ind i folden med yderst lukrative arbejdsbetingelser og lønninger.

Den højeste løn, som Kasperskys analytikere er faldet over, er en månedlig løn på 20.000 dollar, hvilket svarer til mere end 137.000 kroner, mens opslag, hvor der efterspørges specialister i angreb, kan få 15.000 dollar om måneden. Det svarer til lidt mere end 102.000 kroner om måneden.

Hacker-grupperne søger også både data analytikere, udviklere til malware-værktøjer, phishing-mail designere og mange andre ting.

Ifølge rapporten ligger median-lønnen for it-professionelle mellem 1.300 og 4.000 dollar om måneden, hvor designere ligger i den lave ende, mens ingeniører ligger i den højere ende af skalaen.

En tredjedel af opslagene tilbød arbejde på fuld tid, mens en tredjedel tilbød mere fleksible rammer.

I otte procent af opslagene lød det, at hjemmearbejdende cyberkriminelle ville få betalt ferie og løn under sygdom, som ifølge Kaspersky er et tegn på, at de kriminelle grupperinger forsøger at gøre deres opslag så attraktive som muligt for at tiltrække de nødvendige kompetencer.

Corona skabte større efterspørgsel

Langt størstedelen af jobopslagene blev lagt op i det første kvartal af 2020 – som også var det tidspunkt, hvor stort set hele verden blev lukket ned grundet corona. Det skabte et behov for en helt ny måde at arbejde på, lyder det.

En del af ansættelsesforløbet består af, at de interesserede ansøgere skal løse en række tests, der skal være med til at vurdere ansøgernes kompetencer inden for det givne felt.

Nogle gange skal man vedhæfte sit CV eller en ansøgning, mens det i hvert fjerde opslag fremgår, at der vil finde ansættelsessamtaler sted.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS