Reddit udsat for sofistikeret phishing-angreb

Det store internet-forum Reddit har været udsat for et hacker-angreb. Data og kildekode er stjålet, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Det store sociale nyheds- og underholdningsforum Reddit blev søndag 5. februar ramt af hacker-angreb.

Her er det lykkedes aktører at stjæle data og kildekode, lyder det i en meddelelse fra Reddit selv.

"Baseret på vores undersøgelse indtil videre, er Reddit-brugeradgangskoder og konti sikre, men søndag aften (pacific time) blev Reddit-systemer hacket som følge af et sofistikeret og meget målrettet phishing-angreb. De fik adgang til nogle interne dokumenter, kode og nogle interne forretningssystemer," lyder den officielle besked fra Reddits sikkerheds-hold.

Det vellykkede angreb sker på baggrund af phishing-kampagne, hvor medarbejdere blev lokket til en hjemmeside, der lignede Reddits intranet. Her forsøgte hackerne at stjæle legitimationsoplysninger og to-faktor-godkendelsestokens.

Efter at have opnået en enkelt medarbejders legitimationsoplysninger, fik hackeren adgang til nogle interne dokumenter, kode samt nogle interne dashboards og forretningssystemer.

Endnu er der ikke indikationer på, at Reddits centrale produktionssystemer er blevet kompromitteret.

Stjålne data inkluderer begrænsede kontaktoplysninger til firmaets kontakter og nuværende og tidligere ansatte.

Selvom Reddit ikke har delt detaljer om phishing-angrebet, refereredes til et lignende angreb, der blev brugt til at bryde Riot Games.

Spilfirmaet modtog og afviste senere et krav om løsesum på 10 millioner dollar for at kildekode til League of Legends ikke skulle lækkes.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS