Reddit udsat for sofistikeret phishing-angreb

Det store internet-forum Reddit har været udsat for et hacker-angreb. Data og kildekode er stjålet, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Det store sociale nyheds- og underholdningsforum Reddit blev søndag 5. februar ramt af hacker-angreb.

Her er det lykkedes aktører at stjæle data og kildekode, lyder det i en meddelelse fra Reddit selv.

"Baseret på vores undersøgelse indtil videre, er Reddit-brugeradgangskoder og konti sikre, men søndag aften (pacific time) blev Reddit-systemer hacket som følge af et sofistikeret og meget målrettet phishing-angreb. De fik adgang til nogle interne dokumenter, kode og nogle interne forretningssystemer," lyder den officielle besked fra Reddits sikkerheds-hold.

Det vellykkede angreb sker på baggrund af phishing-kampagne, hvor medarbejdere blev lokket til en hjemmeside, der lignede Reddits intranet. Her forsøgte hackerne at stjæle legitimationsoplysninger og to-faktor-godkendelsestokens.

Efter at have opnået en enkelt medarbejders legitimationsoplysninger, fik hackeren adgang til nogle interne dokumenter, kode samt nogle interne dashboards og forretningssystemer.

Endnu er der ikke indikationer på, at Reddits centrale produktionssystemer er blevet kompromitteret.

Stjålne data inkluderer begrænsede kontaktoplysninger til firmaets kontakter og nuværende og tidligere ansatte.

Selvom Reddit ikke har delt detaljer om phishing-angrebet, refereredes til et lignende angreb, der blev brugt til at bryde Riot Games.

Spilfirmaet modtog og afviste senere et krav om løsesum på 10 millioner dollar for at kildekode til League of Legends ikke skulle lækkes.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S