Reddit udsat for sofistikeret phishing-angreb

Det store internet-forum Reddit har været udsat for et hacker-angreb. Data og kildekode er stjålet, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Det store sociale nyheds- og underholdningsforum Reddit blev søndag 5. februar ramt af hacker-angreb.

Her er det lykkedes aktører at stjæle data og kildekode, lyder det i en meddelelse fra Reddit selv.

"Baseret på vores undersøgelse indtil videre, er Reddit-brugeradgangskoder og konti sikre, men søndag aften (pacific time) blev Reddit-systemer hacket som følge af et sofistikeret og meget målrettet phishing-angreb. De fik adgang til nogle interne dokumenter, kode og nogle interne forretningssystemer," lyder den officielle besked fra Reddits sikkerheds-hold.

Det vellykkede angreb sker på baggrund af phishing-kampagne, hvor medarbejdere blev lokket til en hjemmeside, der lignede Reddits intranet. Her forsøgte hackerne at stjæle legitimationsoplysninger og to-faktor-godkendelsestokens.

Efter at have opnået en enkelt medarbejders legitimationsoplysninger, fik hackeren adgang til nogle interne dokumenter, kode samt nogle interne dashboards og forretningssystemer.

Endnu er der ikke indikationer på, at Reddits centrale produktionssystemer er blevet kompromitteret.

Stjålne data inkluderer begrænsede kontaktoplysninger til firmaets kontakter og nuværende og tidligere ansatte.

Selvom Reddit ikke har delt detaljer om phishing-angrebet, refereredes til et lignende angreb, der blev brugt til at bryde Riot Games.

Spilfirmaet modtog og afviste senere et krav om løsesum på 10 millioner dollar for at kildekode til League of Legends ikke skulle lækkes.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job