Mail-server med militære data har stået pivåben i to uger

Ups, en server med personfølsomme data om militært personel var på grund af en fejlkonfiguration ikke blevet udstyret med en adgangskode.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Det amerikanske forsvarsministeriums har i denne uge rettet op på et massivt sikkerhedsbrist, der betød, at en server med mails fra det amerikanske forsvarsministerium gennem to uger har stået pivåben

Det skriver det amerikanske medie Techcrunch.

Miséren skyldes ifølge Techcrunch en fejlkonfiguration, som betød, at serveren ikke var blevet udstyret med et password.

Dermed kunne alle brugere af internettet i princippet få adgang til de følsomme maildata, som lå på serveren via deres internetserver, hvis de blot har kendt serverens ip-adresse.

Gemte på personfølsomme data

Ifølge mediet var der tale om en server, der var hosted på Microsoft Azure statslige cloud for kunder under det amerikanske forsvarsministerium.

Servere på denne løsning er fysiske adskilt fra andre kommercielle kunder, og kan derfor blandt andet bruge til at dele følsomme, men dog stadigvæk uklassificerede regerings-data.

Eksempelvis gemte serveren på militære e-mails, der rækker flere år tilbage, hvor af nogle af dem indeholdte personfølsomme oplysninger om militært personel.

Ifølge mediet var eksponerede server en del af et internet mail-system, der gemte på tre terabytes med internet mails, der blandt andet vedrører U.S Special Operations Command, som er den militære enhed som udfører special operationer.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job