Mail-server med militære data har stået pivåben i to uger

Ups, en server med personfølsomme data om militært personel var på grund af en fejlkonfiguration ikke blevet udstyret med en adgangskode.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Det amerikanske forsvarsministeriums har i denne uge rettet op på et massivt sikkerhedsbrist, der betød, at en server med mails fra det amerikanske forsvarsministerium gennem to uger har stået pivåben

Det skriver det amerikanske medie Techcrunch.

Miséren skyldes ifølge Techcrunch en fejlkonfiguration, som betød, at serveren ikke var blevet udstyret med et password.

Dermed kunne alle brugere af internettet i princippet få adgang til de følsomme maildata, som lå på serveren via deres internetserver, hvis de blot har kendt serverens ip-adresse.

Gemte på personfølsomme data

Ifølge mediet var der tale om en server, der var hosted på Microsoft Azure statslige cloud for kunder under det amerikanske forsvarsministerium.

Servere på denne løsning er fysiske adskilt fra andre kommercielle kunder, og kan derfor blandt andet bruge til at dele følsomme, men dog stadigvæk uklassificerede regerings-data.

Eksempelvis gemte serveren på militære e-mails, der rækker flere år tilbage, hvor af nogle af dem indeholdte personfølsomme oplysninger om militært personel.

Ifølge mediet var eksponerede server en del af et internet mail-system, der gemte på tre terabytes med internet mails, der blandt andet vedrører U.S Special Operations Command, som er den militære enhed som udfører special operationer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS