Mail-server med militære data har stået pivåben i to uger

Ups, en server med personfølsomme data om militært personel var på grund af en fejlkonfiguration ikke blevet udstyret med en adgangskode.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

Det amerikanske forsvarsministeriums har i denne uge rettet op på et massivt sikkerhedsbrist, der betød, at en server med mails fra det amerikanske forsvarsministerium gennem to uger har stået pivåben

Det skriver det amerikanske medie Techcrunch.

Miséren skyldes ifølge Techcrunch en fejlkonfiguration, som betød, at serveren ikke var blevet udstyret med et password.

Dermed kunne alle brugere af internettet i princippet få adgang til de følsomme maildata, som lå på serveren via deres internetserver, hvis de blot har kendt serverens ip-adresse.

Gemte på personfølsomme data

Ifølge mediet var der tale om en server, der var hosted på Microsoft Azure statslige cloud for kunder under det amerikanske forsvarsministerium.

Servere på denne løsning er fysiske adskilt fra andre kommercielle kunder, og kan derfor blandt andet bruge til at dele følsomme, men dog stadigvæk uklassificerede regerings-data.

Eksempelvis gemte serveren på militære e-mails, der rækker flere år tilbage, hvor af nogle af dem indeholdte personfølsomme oplysninger om militært personel.

Ifølge mediet var eksponerede server en del af et internet mail-system, der gemte på tre terabytes med internet mails, der blandt andet vedrører U.S Special Operations Command, som er den militære enhed som udfører special operationer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S