Overblik: Alt om DXC Technologys frasalg af selskabets enorme Dynamics-forretning

Få overblikket: DXC Technology sælger hele sin nordiske Dynamics-forretning til kapitalfonden Polaris, der derved overtager 350 ansatte. Få hele overblikket her.

Artikel top billede

(Foto: Copyrighted / Courtney Crow)

Snart giver DXC Technology afkald på hele sin nordiske serviceforretning.

Selskabet har nemlig indgået en aftale med kapitalfonden Polaris om overtagelse af DXC Eclipse, der er DXC's store Microsoft Dynamics-forretning.

Det kunne Computerworld afsløre mandag denne uge.

Med i handlen følger en stor portion medarbejdere. DXC Eclipse har nemlig 350 ansatte i Norden, hvoraf 204 af dem befinder sig i Danmark.

De vil udgøre det nye Polaris-selskab, der indtil videre er blevet døbt Cepheo.

I forbindelse med handlen giver DXC Technology Danmark afkald på cirka 30 procent af sine danske ansatte. Den seneste opgørelse over selskabets medarbejdere lyder på 742 i december 2022.

Tilbage i 2019 var DXC's danske stab oppe på omkring 1.100 ansatte. Efter det aktuelle salg ender den danske stab på omkring 540 ansatte. Det vil sige, at den danske stab er blevet halveret i løbet af de sidste fire år.

Det har været sparsomt med informationer om salget. DXC Technology har nemlig ikke ønsket ikke stille op til interview omkring handlen.

Det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra Polaris.

Cepheo skal i fremtiden ledes af de to DXC-profiler, Jørgen Jakobsen og René Ebbesen, der ligeledes bliver medejere. De to er heller ikke vendt tilbage på redaktionens interviewanmodninger.

Tilbage i 2019 var DXC Technology selv ude i et større opkøb i Danmark, da selskabet overtog EG's serviceforretning med hele 570 ansatte. Her indledte DXC en offensiv på Dynamics-området.

Den satsning er dog nået vejs ende nu, hvor der gives slip på hele EDXC Eclipse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S