e-Boks ramt af omfattende nedbrud: Har været nede siden torsdag aften

Den virtuelle postkasse e-Boks er stadig ramt af et nedbrud, der begyndte torsdag aften. Borgerne ikke kan logge på tjenesten for at læse digital post.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

(Opdatering klokken 9.20: e-Boks har oplyst, at nedbruddet stammer fra et problem hos it-leverandøren KMD)

e-Boks er ramt af et omfattende nedbrud, der begyndte torsdag aften.

Problemerne fortsætter fredag morgen, hvor brugerne derved ikke logge på tjenesten.

"Vi oplever i øjeblikket tekniske problemer, som kan medføre, at du ikke kan logge på. Du kan i mellemtiden få vist din post fra det offentlige på Borger.dk og Virk.dk. Vi arbejder på en løsning og beklager ulejligheden," oplyser selskabet på hjemmesiden.

Nedbruddet begynte torsdag aften omkring klokken 19.00, beretter Ekstra Bladet, og de tekniske udfordringer er stadig ikke løst. Problemerne gælder for både webbrowser samt appen.

De fleste lønmodtagere får udbetalt deres løn i dag, og derved er der også utallige lønsedler, der distribueres via e-Boks enten i går eller i dag.

Hvad angår digital post fra det offentlige, så er det muligt at tilgå den fra de andre visningsklienter såsom borger.dk, virk.dk og mit.dk.

e-Boks oplyser ikke på sin hjemmeside, hvad der forårsager nedbruddet, eller hvornår tjenesten regnes med at være funktionsdygtig igen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen