Bog: Let rumpen når adfærdsdesigner Henrik Dresbøll giver dig 200 måder at komme i gang med dit næste projekt

Hvor begynder du, når du skal have ting til at ske, der ikke sker af sig selv?

Artikel top billede

Hvor begynder du, når du skal have ting til at ske, der ikke sker af sig selv?

Det er grundspørgsmålet i adfærdsdesigner Henrik Dresbølls nyeste bog om hvordan du - og kollegaerne - kommer fra intention til handling.

For, som Henrik Dresbøll siger, så kender vi det godt, når vi efter et godt møde oplever, at halvdelen ikke har fået gjort det aftalte, og den anden halvdel har gjort noget helt andet.

Dresbølls budskab er, at vi ikke kan tænke os til meningen med en forandring - vi må i stedet handle os til den.

Bogen ”Det første skridt” giver derfor inspiration til, hvor du kan begynde, når du vil have ting til at ske i din organisation eller i dit liv.

I bogen formuleres 200 måder at tage første skridt på af 70 ledere, forskere, tænkere, konsulenter og embedsmænd, der arbejder med adfærd og forandring i livet, forretningen og teknologien.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S