Storage-gigant udsat for cyberangreb: Hackere kræver kæmpe millionbeløb i løsepenge

Western Digital blev før påske ramt af et større cyberangreb. Nu hævder hackere, at de er besiddelse af store mængder kundedata fra storage-giganten og de kræver et større millionbeløb i løsepenge.

Artikel top billede

Storage-giganten Western Digitals systemer er blevet kompromitteret af hackere, der hævder, at de har stjålet 10 terabyte data, som blandt andet indbefatter følsomme kundeoplysninger.

Ifølge tech-mediet Techcrunch oplyser hackerne nu, at de i løsepenge for de kompromitterede data som minimum kræver et to-cifret millionbeløb i amerikanske dollar, hvilket vil sige mindst 68 millioner kroner.

For at bevise, at de er besiddelse af kundedata fra Western Digital har hackerne delt en fil med Techcrunch, der er signeret med et certifikat fra Western Digital, hvilket skulle vise, at de nu er i stand til signere filer på vegne af selskabet.

Samtidig har de også sendt private telefonnumre på flere topchefer, som de har kommet i besiddelse via de stjålne data, til Techcrunch, og sidst men ikke mindst har Techcrunch modtaget screenshots fra en cloud-konto, som angiveligt tilhører Western Digital.

Trak stikket til tjenester

Western Digital rapporterede første gang om sikkerhedsproblemer den 26. marts, og efterfølgende har selskabet måtte trække stikket til sine cloud- og backup-tjenester.

Det betyder, at en lang række tjenester har været nede i længere perioder.

Eksempelvis har tjenesterne ’My Cloud’, ’My Cloud Home’, ’My Cloud Home Duo’, ’My Cloud OS5’, ’SanDisk ibi’ og ’SanDisk Ixpand Wireless Charge’ været ramt.

"Baseret på den foreløbige undersøgelse, så tror selskabet, at den uautoriserede indtrænger har fået fat i bestemte data from fra systemerne og arbejder nu på at forstå naturen og omfanget af de data," oplyste Western Digital i en pressemeddelelse før påske.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos