Storage-gigant udsat for cyberangreb: Hackere kræver kæmpe millionbeløb i løsepenge

Western Digital blev før påske ramt af et større cyberangreb. Nu hævder hackere, at de er besiddelse af store mængder kundedata fra storage-giganten og de kræver et større millionbeløb i løsepenge.

Artikel top billede

Storage-giganten Western Digitals systemer er blevet kompromitteret af hackere, der hævder, at de har stjålet 10 terabyte data, som blandt andet indbefatter følsomme kundeoplysninger.

Ifølge tech-mediet Techcrunch oplyser hackerne nu, at de i løsepenge for de kompromitterede data som minimum kræver et to-cifret millionbeløb i amerikanske dollar, hvilket vil sige mindst 68 millioner kroner.

For at bevise, at de er besiddelse af kundedata fra Western Digital har hackerne delt en fil med Techcrunch, der er signeret med et certifikat fra Western Digital, hvilket skulle vise, at de nu er i stand til signere filer på vegne af selskabet.

Samtidig har de også sendt private telefonnumre på flere topchefer, som de har kommet i besiddelse via de stjålne data, til Techcrunch, og sidst men ikke mindst har Techcrunch modtaget screenshots fra en cloud-konto, som angiveligt tilhører Western Digital.

Trak stikket til tjenester

Western Digital rapporterede første gang om sikkerhedsproblemer den 26. marts, og efterfølgende har selskabet måtte trække stikket til sine cloud- og backup-tjenester.

Det betyder, at en lang række tjenester har været nede i længere perioder.

Eksempelvis har tjenesterne ’My Cloud’, ’My Cloud Home’, ’My Cloud Home Duo’, ’My Cloud OS5’, ’SanDisk ibi’ og ’SanDisk Ixpand Wireless Charge’ været ramt.

"Baseret på den foreløbige undersøgelse, så tror selskabet, at den uautoriserede indtrænger har fået fat i bestemte data from fra systemerne og arbejder nu på at forstå naturen og omfanget af de data," oplyste Western Digital i en pressemeddelelse før påske.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S