Artikel top billede

Falck står overfor en gennemgribende digitalisering: Skal investere mere end en kvart milliard kroner i it om året

En gennemgribende digitalisering af den danske redningskoncern Falck er på vej. I de kommende år skal der investeres en kvart milliard kroner årligt i it, fortæller selskabets finansdirektør Christian Baltzer til Computerworld.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Falcks digitaliseringsindsats
  • Bliv klogere på selskabets investeringer
  • Få indsigt i hvilke forhindringer selskabet oplever i forhold til at genbruge digitale løsninger fra andre markeder i Danmark
962
5 min

Den danske sundheds- og redningskoncern Falck skruer op for it-investeringerne.

I de kommende år vil selskabet således investere mere end en kvart milliard kroner årligt i it, fortæller selskabets finansdirektør Christian Baltzer til Computerworld.


Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk