18 år gammelt slagsmål afgjort: TDC-ejere skal betale gigantisk skatteregning

Kapitalfondene, der tidligere ejede TDC, får et gigantisk skattesmæk, efter der ved Højesteret er faldet dom i en mangeårig og principiel skattesag.

Artikel top billede

(Foto: TDC)

De fem kapitalfonde, der i 2006 købte den danske telegigant TDC, skal nu betale en kæmpe skatteregning på 817.238.912 kroner.

Det har Højesteret netop besluttet, og dermed er der sat punktum i en sag om beskatning af penge, der via en sindrig selskabskonstruktion blev sendt fra Danmark til det skattemæssigt mere lukrative Luxembourg.

I centrum for den langvarige sag står selskabet Nordic Telephone Company (NTC), som i 2005 købte 87,5 procent af aktierne i TDC.

Bag NTC stod de fem kapitalfonde Apax, KKR, Providence, Blackstone og Permira.

Også dømt i januar

Allerede i januar blev TDC-ejerne dømt til at betale cirka 250 millioner kroner i skat ud af et udbytte på 1,05 milliarder kroner, som blev udført fra til et ejernes selskab Luxembourg.

Et selskab, der dog ifølge Højesteret blot var et gennemstrømningsselskab.

I den seneste dom slår Højesteret desuden fast, at TDC-ejerne skal betale 817 millioner kroner i skat af renter, som trukket fra i TDC’s overskud.

Sagen har været undervejs 18 år og tidligere været behandlet i både Skatterådet, Landsskatteretten og senest i Østre Landsret. Her blev for to år siden afsagt dom i sagen, der efterfølgende blev anket til Højestret.

Du kan læse dommen fra Højesteret her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland