Nets jagter MitID-købere i andre EU-lande

En ny investeringsscreeningslov kan spænde ben for et salg af MitID. Derfor satser Nets på at kunne finde en køber i et andet EU-land, hvor godkendelsesprocessen af en ny køber forventes at glide lettere igennem.

Artikel top billede

Nets og selskabets italienske ejer Nexi Group satser på at sælge driften af MitID til et selskab fra et EU eller EØS-land.

Det skriver Børsen.

En del af forklaringen skal ifølge avisen findes i den danske investeringsscreeningsslov, som kan spænde ben for et eventuelt salg.

Loven som blev indført i 2021 skal sikre at centrale dele af den danske infrastruktur ikke kommer på udenlandske hænder, hvor det kan udgøre en sikkerhedstrussel.

Men alle EU-lande er underlagt samme lovgivning på området, og det betyder, at et salg til en virksomhed i et andet EU-land vil glide lettere i gennem.

Udover Nets er MitID også ejet af Finansdanmark, der oplyser, at man er trygge ved godkendelsesprocessen af de kommende ejere.

“Vi er trygge ved den af myndighederne dikterede proces og de regler, man som køber skal leve op til i en sådan salgssituation,” udtaler digitaliseringsdirektør Michael Busk-Jepsen fra Finans Danmark, den anden MitID-ejer, til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job