DR og TV2: Ny talegenkendelse til alle

Halvandet år efter beslutningen blev taget, har DR, TV2 og et par ministerier hyret danske Prolog Development til at udvikle et program til talegenkendelse. Inden nytår skal det være muligt at tekste direkte tv-programmer. Selskabet skal desuden udvikle en pc-udgave, som de danske pc-brugere skal kunne bruge til for eksempel at diktere breve til computeren.

Efter års indledende manøvrer er det nu sikkert og vist. TV2 og DR er på vej med et talegenkendelsesprogram, som med lynets hast kan omforme tale til tekst.

Det vil gøre det muligt at tekste direkte tv-udsendelser, ligesom et parallelt system vil kunne anvendes til for eksempel at diktere e-mail og breve direkte på en pc. Det er bare at tale. Så skriver computeren.

Prolog skal levere
Det er danske Prolog Development, der skal levere systemet, har Videnskabministeriet, Kulturministeriet, DR og TV2 besluttet i fællesskab efter at have haft systemet i udbud.

Prolog Development Center indgår i et konsortie med Philips Speech Recognition som underleverandør og Max Manus som rådgiver.

Det pågældende system skal udvikles i to udgaver, hvor det ene bliver udviklet specielt til DR og TV2, mens det andet sigter mod de danske pc-brugere.

Ifølge aftalen mellem parterne skal fjernsyns-udgaven være klar til drift inden nytår, mens udgaven til de danske pc-brugere skal være klar i september 2006.

Det er endnu ikke klart, hvor meget forbrugerudgaven kommer til at koste, men Anders Clemensen, mediekonsulent i Videnskabministeriet, siger, at programmet i hvert fald "ikke bliver dyrt".

Samlet bidrager det offentlige og de to tv-stationer med seks millioner kroner til projektet. De penge blev bevilget i februar 2004, og for dem får TV2 og DR leveret programmet. Implementeringen af det må de selv betale oven i de allerede afsatte beløb.

Danmark har i flere år haltet bagefter, når det handler om talegenkendelse. På området er især Tyskland langt fremme - ikke mindst fordi tyskerne vedholdende har pumpet penge i både forskning og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S