Udbredt VPN-app har lækket millioner af brugeres data

En gratis VPN-app til Android og iOS har lækket hundredvis af millioner brugeres data.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

VPN-appen SuperVPN, som er downloadet over 100 millioner gange på iOS og Android, har lidt et kæmpemæssigt datalæk.

Det skriver CPO Magazine.

Det er cybersikkerhedsforsker Jeremiah Fowler, der har opgadet det store læk, som består af 133 gigabyte med 360 millioner, registreredes oplysninger på appens brugere.

Bruddet har afsløret, at SuperVPN opbevarede logfiler på trods af en "no logs policy", skriver mediet.

Datalækket inkluderede oplysninger som brugernes originale IP-adresser, e-mailadresser og geolokationsoplysninger.

Derudover afslørede bruddet hemmelige nøgler, app-bruger-id'er, UUID'er, enhedsmodeller, operativsystemoplysninger, internetforbindelsestype, besøgte websteder, appversion, betalingskontooplysninger og betalingsanmodninger.

Lækket kan også bruges til at spore brugeres onlineaktiviteter, hvilket kan sætte dem i fare for spionage.

Jeremiah Fowler går der forlydender om, at blandt andet den kinesiske regering vil bruge lækket til at opspore folk, der har søgt adgang til indhold, som er begrænset i landet.

"Eftersom flere mennesker rundt om i verden bekymrer sig om databeskyttelse eller forsøger at omgå censur, bruger de ofte en VPN," skriver han i et blogindlæg.

"Dette er et glimrende eksempel på, hvilke data der kunne indfanges, deles med regeringer eller afsløres i tilfælde af et databrud."

SuperVPN havde også et datalæk i maj 2022, hvor 21 millioner brugeres data blev lækket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS