Udbredt VPN-app har lækket millioner af brugeres data

En gratis VPN-app til Android og iOS har lækket hundredvis af millioner brugeres data.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

VPN-appen SuperVPN, som er downloadet over 100 millioner gange på iOS og Android, har lidt et kæmpemæssigt datalæk.

Det skriver CPO Magazine.

Det er cybersikkerhedsforsker Jeremiah Fowler, der har opgadet det store læk, som består af 133 gigabyte med 360 millioner, registreredes oplysninger på appens brugere.

Bruddet har afsløret, at SuperVPN opbevarede logfiler på trods af en "no logs policy", skriver mediet.

Datalækket inkluderede oplysninger som brugernes originale IP-adresser, e-mailadresser og geolokationsoplysninger.

Derudover afslørede bruddet hemmelige nøgler, app-bruger-id'er, UUID'er, enhedsmodeller, operativsystemoplysninger, internetforbindelsestype, besøgte websteder, appversion, betalingskontooplysninger og betalingsanmodninger.

Lækket kan også bruges til at spore brugeres onlineaktiviteter, hvilket kan sætte dem i fare for spionage.

Jeremiah Fowler går der forlydender om, at blandt andet den kinesiske regering vil bruge lækket til at opspore folk, der har søgt adgang til indhold, som er begrænset i landet.

"Eftersom flere mennesker rundt om i verden bekymrer sig om databeskyttelse eller forsøger at omgå censur, bruger de ofte en VPN," skriver han i et blogindlæg.

"Dette er et glimrende eksempel på, hvilke data der kunne indfanges, deles med regeringer eller afsløres i tilfælde af et databrud."

SuperVPN havde også et datalæk i maj 2022, hvor 21 millioner brugeres data blev lækket.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job