Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Telenor freder ansat, der er blevet beskyldt for Huawei-lækage

En tidligere medarbejder hos TDC blev i det amerikanske medie Bloomberg beskyldt for at have ageret muldvarp for Huawei, mens han nuværende arbejdsgiver oplyser, at det ikke har konsekvenser for hans ansættelse.

En tidligere TDC-chef blev for nylig i det amerikanske magasin Bloomberg Businessweek anklaget for at have delt fortrolige interne oplysninger fra TDC med kinesiske Huawei.

Men ifølge Børsen får oplysningerne i artiklen ikke konsekvenser for den pågældende medarbejders nuværende ansættelse hos teleselskabet Telenor.

“Vi kommenterer ikke på sager, som involverer vores medarbejdere,” skriver kommunikationschef i Telenor Rikke Juul Rokkedal Therkildsen til Børsen og bekræfter desuden over for avisen, at vedkommende stadigvæk er ansat og sagen ikke har haft konsekvenser for vedkommendes ansættelse i teleselskabet.

Middage på hotel

Ifølge artiklen i Bloomberg rettede TDC sin mistanke mod medarbejderen, fordi en gennemgang af medarbejdernes teleoplysninger blandt andet viste, at medarbejderen ofte var i kontakt med Huawei landechef og spiste middage med vedkommende på Hotel d’Angleterre i København.

Medarbejderen har ikke selv nogen kommentar til Børsen, og Huawei har heller ikke ønsket at kommentere sagen over for Børsen. Til Bloomberg oplyser Huaweis landechef, at hans relation til den tidligere TDC-ansatte efter omstændighederne var “passende” og “af professionel karakter.“




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere